CHP'den tüm yurttaşlara çağrı: Büyük Şeker Mitingi yarın Çorum'da...

Gündem 6 Nisan 2018 14:01
Videoyu Aç CHP'den tüm yurttaşlara çağrı: Büyük Şeker Mitingi yarın Çorum'da...
A
a

CHP'den tüm yurttaşlara çağrı: Büyük Şeker Mitingi yarın Çorum'da...

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli AğbabaCHP Şeker Komisyonu üyesi milletvekilleriyle parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, son günlerde Türkiye'nin en önemli gündem maddesinin özelleştirilmesi düşünülen şeker fabrikaları olduğunu söyledi. 

Özelleştirmeye karşı 23 Şubat'tan beri 30'a yakın milletvekili ve Parti Meclisi üyesiyle tüm Türkiye'yi gezdiklerini aktaran Ağbaba, "11 bin 600 kilometre yol yaptık ve sevinerek söylemek isteriz ki yalnız değildik. Tüm siyasi partilerden ve farklı kesimden insanlarla bu eylemi gerçekleştirdik." diye konuştu.

Bu olayı başından beri siyasi değil, milli bir mesele olarak gördüklerini dile getiren Ağbaba, şeker fabrikalarının cumhuriyetin hafızası olduğunu ifade etti.

İlk temelleri Atatürk tarafından atılan şeker fabrikalarının İnönü, Menderes, Ecevit, Özal ve Erbakan hükümetleri dönemlerinde de açılarak halkın hizmetine sunulduğunu belirten Ağbaba, iktidarın ise adeta "bir babanın hayırsız evladı" gibi bu mirası yok etmek istediğini savundu.

Şeker fabrikaların satış talebinin çok uluslu firmalardan geldiğini söyleyen Veli Ağbaba, şunları söyledi:

"AKP'nin içinde dahi bu satışı savunan bir tek siyasetçi yok. Ne bakanı, başbakanı, ne milletvekili kalkıp 'bu satış doğrudur' diyemiyor. Buradan bir kez daha hükümete çağrı yapıyoruz. Türkiye'de sağcısı, solcusu, muhafazakarı, sosyal demokratı bu satıştan yana değil. Gel bu sevdadan vazgeç. Bu fabrikalar cumhuriyetin hafızasıdır. İlk kez sosyalleşme çalışmaları bu şeker fabrikalarıyla başlamıştır. Şeker fabrikalarını yok etmek cumhuriyetin hafızasını yoketmektir. Çoğu şeker fabrikası bulundukları yerde tüten tek bacadır. Her fabrika bir kaledir. Bu kalelerin satılmaması için bütün yurttaşları sorumlu olmaya çağırıyoruz."

Cumartesi günü "şeker vatandır, vatan satılmaz" sloganıyla saat 11.00'de Çorum Saathane Meydanı'nda Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun da katılacağı bir miting düzenleyeceklerini kaydeden Veli Ağbaba, "Siyasi görüşü ne olursa olsun, tüm yurtsever vatandaşlarımızı elinde Türk bayrağı ile Çorum meydanına bekliyoruz." dedi.

DÖRT BİR YANDAN KATILIM OLACAK
CHP'nin İstanbul İl Başkanlığından yapılan açıklama;
''İl Başkanımız Dr. Canan Kaftancıoğlu ve il örgütümüzün Kağıthane'den tüm İstanbul halkına çağrısıdır: #ŞekerVatandırSatılamaz 7 Nisan'da Çorum'dayız.'' denildi

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

Hangi futbol kulübünü destekliyorsunuz?

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR