CHP İstanbul İl Başkanı, o tweetleri böyle savundu

Gündem 15 Ocak 2018 23:44
Videoyu Aç CHP İstanbul İl Başkanı, o tweetleri böyle savundu
A
a

CHP'li Canan Kaftancıoğlu, o tweetleri böyle savundu

CHP İstanbul İl Başkanı seçilmesinin ardından eleştiri oklarının hedefi olan Canan Kaftancıoğlu, FOX TV'de yayınlanan Çalar saat programında hakkında ki iddialara cevap verdi.

'O FOTOĞRAFTAKİ ASLA BEN DEĞİLİM'

Kaftancıoğlu, taş atan bir eylemcinin bulunduğu fotoğrafa ilişkin, “Kim olduğunu bilmediğim bir insan sosyal medyada teşhir ediliyor. Bu kişi için büyük bir hak ihlali. Eşimin sırf şaka yapmak için ‘buldum seni’ yazdığı bir fotoğraf. Asla değilim. Benim olmadığım o kadar belli ki. O kişi ben değilim ama o kişinin hakları gasp ediliyor. Kim olduğunu bilmiyorum” dedi.


​'ARKADAŞLARIMIZ ARAŞTIRIYOR'

Hedef haline getirilmesine neden olan bir diğer konu olan ‘Ermeni Soykırımı’ hakkındaki tweetleri de sorulan Kaftancıoğlu “O yıllarda 'Ermeni Soykırımı'na ilişkin yürüyüş yapıldığına dair bir tweet atmıştım. Ancak diğer tweetlerin bana ait olup olmadığını arkadaşlarımız araştırıyor” dedi.

Canan Kaftancıoğlu'nun açıklamaları şöyle:

'HDP'YE YAKIN OLSAM HDP'DE OLURDUM'

"HDP çizgisine yakın olsam şu anda HDP'de siyaset yapıyor olurdum. Ben cumhuriyet Halk Partisi'nde siyaset yapıyorum ama memleketim için kim doğruları yapıyorsa ben ‘bu doğrudur' derim. Savaş tezkeresi oylandığında ‘aslan CHP aslan BDP savaşa hayır' demişim. Bugün olsa yine aynı paylaşımı yaparım.

'ASKERİYİZ SÖZCÜĞÜ SİVİL TOPLUMDA İTAAT ÇAĞRIŞTIRIYOR'

Bu sloganı kullananların ne kastettiğini anlıyor, ben de aynı düşüncede olduğumu belirtiyor, bu sloganı çok kez gönençle haykırdığımı gururla söylüyorum. Ancak bir insan, 'askeriyiz' sözü sivil toplumda bağnazca bir itaat çağrıştırıyor, bunun yerine ilkeler ön plana çıkarılmalı derse ve bu insanın gerçek bir cumhuriyet kızı olduğunu görüyorsam tek sözüm 'haklısın' olur. Yoksa ak-kefenlilerden ne farkımız kalır? Bu kıza bu sözle vurmaya çalışmak eleştiri değil bir karalama kampanyasının değersiz parçası olmaktır zannımca. Atatürk’ün dediği gibi: “En hakiki mürşit ilimdir, beni görmek demek behemahal yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerim, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kafidir. Eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse, bilimi seçin.

'CHP KÜRT DÜŞMANI DEĞİLDİR'

Doğruları ortaklaştırdığımızda neden olmayalım? CHP batı partisi olmadığı gibi Kürt düşmanı da değildir, olmamalıdır. BDP/HDP gibi yasal gereklilikleri yerine getiren her parti CHP ve üyeleri ile eşit haklara sahiptir, ülkülerde yakınlaşabilir, koalisyon kurabilir, eleştirebilir, övebilir. BDP’nin fikirlerine karşı olmak bu ilkesel yaklaşımı reddettirmemeli. Aksi AKP’nin hukuk tanımaz yaklaşımı ile aynı yerde konumlanmak olur. TBMM’de kürsü dokunulmazlığı en aykırı fikirler özgürce söylensin, kendini ifade etsin, yapabilirse taraftar toplasın diyedir. Nasyonal sosyalist yani ulusalcı sosyalist parti Nazi partisinin de adı idi. Aman dikkat, Hitler’e selam durmayasınız.

Bütün bu sözlerden sonra Canan’da kul hakkı var mı? Yüz kızartıcı suç var mı? Peki bu kasıtlı yazıları kalemlerini ağlatma pahasına yazanlarda?”

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ