CHP'li Hüsnü Bozkurt: Çankaya Köşkü yıkılacak mı?

CHP 7 Haziran 2017 14:49
Videoyu Aç CHP'li Hüsnü Bozkurt: Çankaya Köşkü yıkılacak mı?
A
a

Son zamanlarda kamuoyunda yanıt arayan 'Çankaya Köşkü Yıkılacak mı?' sorusu, Meclis gündemine taşındı. CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt, Başbakan'ın yanıtlaması istemiyle önerge verdi.

Bu güne kadar 11 Cumhurbaşkanı’na ev sahipliği yapmış, Ankara halkınca Atatürk’e tahsis edilmiş, Atatürk’ün mirası, tarihi Çankaya Köşkü’nün yıkılacağı iddialarının basında ve sosyal medyada dile getirildiğini belirten Bozkurt, bununla ilgili “Atatürk’ün Köşkü Olan Çankaya Köşkü Yıkılmasın” başlıklı bir imza kampanyası başlatıldığını ifade etti.

1928 yılında mimar Ernest Egli’nin, Atatürk Orman Çiftliği arazisi içinde tasarladığı ilk yapılardan ve cumhuriyetin modernite projesinin ilk örneklerinden olan Marmara Köşkü’nün, yargı süreci devam ederken geçtiğimiz yıl yıkıldığını hatırlatan CHP’li Bozkurt, bu durumun Çankaya Köşkü’nün de yıkılacağına yönelik endişeleri güçlendirdiğini ifade etti.

Çankaya Köşkü’nün yıkımının planlandığı iddialarının doğru olup olmadığını, konu ile ilgili kamuoyuna açıklama yapılmasının düşünülüp düşünülmediğini soran Bozkurt ayrıca, “Çankaya Köşkü gibi Ulusal Kurtuluş Savaşı’mız, Ata’mız ve cumhuriyetimiz ile özdeşleşmiş bir tarihi yapının, bütün dünyadaki benzerleri gibi, korunması gerektiği düşüncesine katılıyor musunuz?” sorusunu yöneltti.

1000
icon
Songül ayvaz 8 Haziran 2017 11:20

Atatürk ten anı hayır yıkılmasın

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ