CHP'li İlgezdi ''Atatürkçü AKP'nin'' foyasını ortaya çıkardı!

CHP 16 Kasım 2017 19:10
Videoyu Aç CHP'li İlgezdi ''Atatürkçü AKP'nin'' foyasını ortaya çıkardı!
A
a

İlgezdi, Meclis'ten 'onarım' çalışmaları gerekçesiyle kaldırılan Atatürk tablolarını Meclis gündemine taşıdı.

TBMM'de onarım çalışmaları nedeniyle Mustafa Kemal Atatürk’e ait tablolarının kaldırıldığını ve yerlerine asılmadığını hatırlatan CHP'li İlgezdi''Muhalefet kulisinde Mustafa Kemal Atatürk’ün mareşal üniformalı tablosunun yanı sıra 10 Nisan 2013 tarihinde dönemin Meclis yönetimi apar topar bir kararla basın koridorunda yer alan ünlü ressam Yaşar Çallı’nın, “Atatürk’ün 23 Nisan 1920’de ilk Meclis açılış konuşmasının resmedildiği” tabloyu restorasyon gerekçesiyle kaldırmış ve bir daha yerine asmamıştır.'' ifadelerini kullandı.

''Tabloların kaçı yerine konulmuştur?''

AKP'nin 'Mustafa Kemal Atatürk' söylemlerine de değinen İlgezdi, ''İktidar kulisinde Mustafa Kemal Atatürk’e ait herhangi bir tablo veya resim yer almamaktadır.'' dedi.

CHP'li İlgezdi'nin konuyla ilgili Meclis Başkanlığı'na verdiği soru önergesi şu şekilde:

1.Meclis Başkanlığınız döneminde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ait kaç tablo veya resim, “onarım ve tadilat” nedeniyle yerinden kaldırılmıştır? Kaçı yerine tekrar konulmuştur?

2.Ünlü ressam Yaşar Çallı’nın, “Atatürk’ün 23 Nisan 1920’de ilk Meclis açılış konuşmasının resmedildiği” yaklaşık 30 yıllık tablosu 10 Nisan 2013 tarihinde, restorasyon gerekçesiyle basın koridorundan kaldırılmış ve yerine konulmamıştır. Yaklaşık 4 yıl geçmesine rağmen restorasyon devam mı etmektedir? Restorasyon tamamlandıysa tablo neden yerine konulmamaktadır? Tablo başka bir yere mi konulmuştur?

3. TBMM iktidar kulisinde neden Mustafa Kemal Atatürk’e ait bir tablo ya da resim yoktur? Tablo olmaması iktidar milletvekillerinin bir talebi midir yoksa meclis başkanlığının bir tasarrufu mudur?

4.İktidar partisinin son günlerde artan “Atatürk hassasiyeti” sonrası iktidar kulisine Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tablosunu asmayı düşünüyor musunuz?

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ