CHP’li Yarkadaş’ın iddiası: Hakimliğe kabul edilen 900 kişiden 800’ü AKP üyesi

Gündem 27 Nisan 2017 22:24
Videoyu Aç CHP’li Yarkadaş’ın iddiası: Hakimliğe kabul edilen 900 kişiden 800’ü AKP üyesi
A
a

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, ‘Avukatlıktan Hakimliğe Geçiş Sınavı’ ile hakim olan 900 kişiden 800’ünün AKP’nin yönetici ve üyeleri olduğunu öne sürdü.

Sözcü’de yer alan habere göre sınavın mülakat sonuçları önceki gün açıklandı.

“En büyük adaletsizlik Adalet Bakanlığı’nda yaşanıyor” diyen ve AKP’nin ‘parti devleti’ kurma çalışmalarını yargı kurumlarında da sürdürdüğünü savunan Yarkadaş şunları söyledi: “Kadrolaşma tartışması yaşanmasın diye referandumun bitmesini beklediler. Yazılı sınavda 80 puan alan avukatlar devre dışı bırakılıyor. 55-60 puan alanlar ise mülakatı geçiyor. Bu kişilerin tek özelliği AKP’de yöneticilik görevinde bulunmaları. AKP, kadrolarını hakim yaparak yargıyı kontrol altında tutmak istiyor.”

‘1500 hakim açığı var diye açılan sınav sonucu 900 kişi alındı’

AKP’nin, kanun hükmünde kararnamelerle (KHK) yargıda kadrolaşmanın yolunu açtığını ifade eden Yarkadaş, “1500 hakim açığı var” denilerek açılan sınav sonucunda sadece 900 adayın hakimliğe kabul edildiğini söyledi.

Hakimliğe kabul edilen 900 kişiden 800’ünün AKP’li olduğunu öne süren Yarkadaş, önceki gün ataması yapılan hakimlerin Adalet Bakanlığı tarafından ‘gayrı resmi mülakat’a alındığını da iddia etti.

İsim isim verdi

800 AKP yönetici ve üyesinin yazılı sınavda düşük puan almasına karşın mülakatı kolayca geçtiğini belirten Yarkadaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Örneğin Kadir Nozoğlu AKP Elazığ Merkez İlçe Başkanı. Dünden itibaren artık hakim. Behice Çavuşoğlu. Hanımefendi AKP Giresun Kadın Kolları Başkanı. AKP’ye üye olduktan sonra Giresun’un vergi rekortmeni oluyor birkaç kez. Buna rağmen, sekiz bin lira maaş alan hakimlik mesleğine geçiyor. Belli ki kendisine HSK üyeliği ya da Yargıtay’ın yolu açılıyor. Başka bir örnek Ceyda Bozdağ. Edirne Merkez İlçe Başkanlığı yöneticisi. Hacer Alan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in avukatı ve bu gibi yüzlerce isim. AKP, mahkemeleri adeta ilçe başkanlığı haline çevirdi.” 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ