CHP'nin hamlesi; İYİ Parti'yi zengin etti! Hazineden...

CHP 22 Nisan 2018 15:23
Videoyu Aç CHP'nin hamlesi; İYİ Parti'yi zengin etti! Hazineden...
A
a

CHP'nin hamlesi; İYİ Parti'yi zengin etti! Hazineden yardım alabilecekler...

Baskın yerel seçim kararından sonra CHP ve İYİ Parti’den transfer hamlesi geldi. CHP’li 15 Milletvekili bugün İYİ Partiye katıldıklarını açıkladı. Peki, bu karar ne anlama geliyor?

Siyaset gündemine bomba gibi düşen açıklama sonrasında CHP’li 15 vekilin İYİ Parti’ye katılımı resmileşti. Bu karar sonrasında toplamda 20 vekil sayısına ulaşan İYİ Parti Meclis gurubu kurma imkanına ulaştı. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 100 bin imza toplamasına ihtiyaç duyulmadan cumhurbaşkanlığına aday gösterilecek.

AKŞENER’İN ADAYLIĞI KESİNLEŞTİ

AKP-MHP genel başkanlarının baskın erken seçim planlayarak İYİ Parti ve Akşener’i seçimlere sokmama planları altüst oldu. CHP Sözcüsü Bülent Tezcan’ın CNN Türk’te yaptığı açıklamada Kılıçdaroğlu ve Akşenr’in sürpriz bir görüşme yaptığını duyurmuştu. Edinilen bilgilere göre Akşener ve Kılıçdaoğlu İYİ Parti’nin seçimlere sokulmamasının önüne geçilmesi için neler yapılabileceği konuşuldu. Bu kapsamda olası bir engelleme ihtimaline karşı CHP’den 15 vekilin istifa edere İYİ Parti’ye katılması konusunda ortak karara varıldı.  Karar sonrasında transfer olacak vekilleri belirleyen Kılıçdaroğlu, listeyi Akşener’le paylaştı. Karşılıklı varılan mutabakatın sonunda geçiş resmileşti.

Bu kara sonrasında Akşener’in cumhurbaşkanlığı adaylığı da kesinleşti yeni yasaya göre, Meclis’te parti grubun olan belirlediği kişi cumhurbaşkanı adayı olarak gösterebiliyorlar.

İlerleyen günlerde İYİ Parti gurubunu Akşener’in cumhurbaşkanlığı makamına aday gösterecek

HAZİNE YARDIMI ALABİLECEK

CHP'den istifa eden vekillerin İYİ Parti'ye geçerek partinin Meclis'te grup kurmasının ardından İYİ Parti hazineden seçim yardımı da alabilecek.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

Hangi futbol kulübünü destekliyorsunuz?

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR