Cumhur'un adayı işte bu kadar milli: 'O kimdi yav'

Gündem 7 Mart 2019 23:25
Videoyu Aç Cumhur'un adayı işte bu kadar milli: 'O kimdi yav'
A
a

AKP ve MHP’nin Hatay adayı İbrahim Güler’den Seyit Onbaşı’ya büyük saygısızlık: Çavuşun adı neydi yav

Cumhur İttifakı’nın AKP’li Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Güler seçim kampanyası kapsamında yaptığı açıklamada Çanakkale Zaferi’nin unutulmaz kahramanlarından Seyit Onbaşı’ya büyük saygısızlık yaptı.  Güler şehitlerin isimlerini sayarken Ömer Halisdemir’den bahsetti ardından yardımcısına döndü, “çavuşun adı neydi yav” diye sordu. Yardımcısının hatırlatması üzerine “tarihte Seyit Çavuşlar var” dedi.

Güler’in skandal ifadeleri şu şekilde “tarihte Ömer Halisdemirler var. Çavuşun adı neydi yav. Tarihte Seyit Çavuşlar var”
SEYİT ONBAŞI KİMDİR? 

Asıl adı Seyit Ali Çabuk’tur. Seyit Onbaşı, 1889 senesinin Eylül ayında Balıkesir’in Havran ilçesi Çamlık (Manastır) köyünde dünyaya geldi. Babasının ismi Abdurrahman, annesinin ismi Emine’dir.

1909 senesinde Osmanlı Ordusu’na katılarak Balkan Savaşı’nda yer aldı. I. Dünya Savaşı’nın başlaması ile Çanakkale Cephesi’nde topçu eri olarak göreve başladı. 18 Mart 1915’de Müttefik donanması Çanakkale Boğazı’nı geçmek için saldırıya geçti.
Bu sırada Seyit Onbaşı Rumeli Mecidiye Tabyası’nda görevliydi. Türk topçusunun yoğun karşı ateşi ve daha önceden Nusret mayın gemisinin döşediği mayınlar, bu saldırıyı püskürtmeye yetti. Düşman tarafından yapılan atışlar sonucu tabyada bulunan topun mermi kaldıran vinci parçalandı.

Bunun üzerine Seyit Ali 215 kilogram ağırlığındaki top mermilerini sırtladı ve top kundağına yerleştirdi.

Seyit Ali, ilk iki atışta Ocean’a hafif hasarlar verdi, üçüncü atışında ise İngiliz zırhlısı Ocean’a büyük zarar verdi.

Atılan mermi geminin yan yatmasına sebep oldu. Sonrasında Nusret mayın gemisinin döşediği mayınlardan birine çarpan Ocean zırhlısı kısa sürede alabora oldu ve battı. Bu başarısı sonucu Seyit Ali’ye onbaşılık ünvanı verildi.

Çanakkale Savaşı’ndan bir gün sonra Seyit Onbaşı’dan top mermisi sırtında fotoğrafı çekilmesi istendi. Seyit Ali bu sefer top mermisini kaldıramadı. Bunun üzerine Seyit Onbaşı “Yine savaş çıksın, yine kaldırırım” dedi. Bundan sonra fotoğrafı tahta bir mermiyle çekilebildi.

1918 senesinde köyüne dönen Seyit Ali, ormancılık ve kömürcülük işlerine devam etti. 1934 senesinde çıkartılan Soyadı Kanunu ile Çabuk soyadını aldı. Seyit Onbaşı 1939 senesinde verem hastalığı nedeniyle yaşamını yitirdi.

İŞTE O ANLAR: 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ