Davutoğlu 'korkmayın konuşun' dedi! Ekibine FETÖ operasyonu başladı

Gündem 22 Mayıs 2019 23:21
Videoyu Aç Davutoğlu 'korkmayın konuşun' dedi! Ekibine FETÖ operasyonu başladı
A
a

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu 'korkmayın konuşun' dedi! Ekibine FETÖ operasyonu başladı

Yeni parti için gün sayan Ahmet Davutoğlu, Ankara iftarında AKP’li eski bakan, milletvekillerinden oluşan 300 kişiyle bir araya geldi. Türkiye’nin içinde bulunduğu sorunları 7 başlıkta özetleyen Davutoğlu, “Mahallerinizden çıkın. Korkmadan konuşmak lazım” dedi. Türkiye’de adaletin yeniden tesis edilmesi gerektiğini söyleyen Davutoğlu, ABD’li rahip Brunson üzerinden ilginç bir eleştiri getirdi: “Brunson davası dolayısıyla uluslararası alanda yaşadığımız itibar kaybı beni görevde olmamama rağmen o kadar üzdü ki. Niye üzdü? Eğer ortada zikredildiği gibi büyük bir suç varsa, ne olursa olsun bırakılmamalıydı. Yok öyle bir suç yok idiyse, kim olursa olsun tutuklanmamalıydı.”


FETÖ OPERASYONU

Dışişleri Bakanlığı’na personel alımı amacıyla 2010, 2011, 2012 ve 2013 yıllarında düzenlenen Aday Meslek Memurluğu sınavlarında FETÖ mensuplarınca usulsüzlük yapıldığı saptamasıyla, sınavlara ve komisyon üyelerine yönelik beş farklı soruşturma yürütüldüğü öğrenildi. Başsavcılık açıklamasında, söz konusu dört yılda yapılan sınavlarda 275 kişinin atamasının yapıldığı belirtildi.

43 İLDE EŞ ZAMANLI OPERASYON

275 şahsa ilişkin soruşturma ve bilirkişi raporları sonucu, 249 kişinin örgütle bağlantısı saptandı. Ankesörlü telefonlarla örgüt üyeleri ve tepe yönetimi ile irtibat, ByLock kullanımı, KPSS- KPDS gibi sınavlara ilişkin olağandışılık raporlarında isimlerinin bulunması gibi deliller elde edildi. Başsavcılık açıklamasında, söz konusu kişiler hakkında ‘terör örgütü üyeliği’, ‘nitelikli dolandırıcılık’ ve ‘terör amaçlı sahtecilik’ suçlarının işlendiğine ilişkin yeterli şüphe yoğunluğu oluştuğu bildirildi.

Ankara ve 42 ilde düzenlenen eşzamanlı operasyonlarda 78 şüpheli gözaltına alındı. Diğer şüphelilerin yakalanması için Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Şube Müdürlüğü ekiplerince çalışmaların devam ettiği öğrenildi.

DAVUTOĞLU DÖNEMİ

Beş farklı soruşturmanın yürütüldüğü 2010, 2011, 2012 ve 2013 yıllarında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu idi. O dönemde FETÖ’nün Dışişleri Bakanlığına yerleşmek için yoğunlaştığı, örgüt evlerinde Siyasal Bilgiler ve diğer ilgili okullardan mezun olan öğrencilere “Dışişleri Bakanlığı sınavlarına girme” talimatı verildiği gündeme gelmişti. Bakanlık kulislerinde sınavlarla ilgili tartışma yaşanmış ve sınavların şaibeli olduğu vurgulanmıştı.

CUMHURBAŞKANLIĞINA GEÇEN İSİM

Bu arada, daha önce FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanıp yargılanan kritik bir ismin itirafçı olduğu, Davutoğlu döneminde yapılan sınavlarla ilgili olarak ayrıntılı bilgi verdiği iddia edildi. Yurtdışına çıkış yasağı konularak serbest bırakılan itirafçının, Davutoğlu döneminde en etkili isimlerden biri olduğu öğrenildi. Davutoğlu’nun “dar ekibinde” yer alan kişinin, Davutoğlu Dışişleri Bakanlığından ayrıldıktan sonra Cumhurbaşkanlığına geçtiği, Davutoğlu’nun da bu geçişi yakından takip ettiği iddia edildi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

Hangi futbol kulübünü destekliyorsunuz?

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR