Davutoğlu'na kıyak: Devletin milyarlık arazisini bedava verdiler!

Gündem 11 Aralık 2017 14:07
Videoyu Aç Davutoğlu'na kıyak: Devletin milyarlık arazisini bedava verdiler!
A
a

Tekel arazisinin bedelsiz verildiği Sayıştay’ca belirlendi.

Sayıştay, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da kurucusu olduğu Bilim Sanat Vakfı’nın (BİSAV) üniversitesi olan İstanbul Şehir Üniversitesi’ne milyarlarca liralık Tekel arazisinin bedelsiz verildiğini belirledi. 2015 yılı Sayıştay raporunda kamu arazilerinin vakıf üniversitelerine nasıl peşkeş çekildiğinin bir örneği daha yer aldı.

MİLYARLIK TEKEL ARAZİSİ

Sayıştay raporundaki bulguları Meclis gündemine taşıyan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer konuyla ilgili olarak Aydınlık’a yaptığı açıklamada, Tekel’in arazisinin İstanbul Kartal Dragos’ta deniz kıyısında bulunduğunu ve çok kıymetli bir arazi olduğunu kaydederek, “Kartal Belediyesi bu araziyi istedi vermediler. Daha sonra belediye burada bir kazı çalışması başlattı. Önemli tarihi kalıntılar buldu. Bizans dönemine ait olan Brias Sarayı kalıntıları ortaya çıkarıldı. Kazıyı genişletmek istedi engellediler. Belediye buradaki tarihi alanları da koruyacak bir park yapmak istedi. Bölgeyi halka açmayı planladı izin vermediler” dedi.


KURUCUSU AHMET DAVUTOĞLU

Tekel’e ait bu çok kıymetli arazinin eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kurucusu olduğu Bilim Sanat Vakfı’nın (BİSAV) üniversitesi olan İstanbul Şehir Üniversitesi’ne ücretsiz verildiğinin ortaya çıktığını bildiren Gürer, “İstanbul Kartal’daki deniz kenarında, Tekel’e ait metrekaresi bugünkü değeri ile 10 bin lirayı aşan 392 bin 588 metrekare arazinin içindeki 4 bin 100 nitelikli ve korunması gereken ağaçla birlikte, Şehir Üniversitesi’ne bedelsiz verildiği Sayıştay raporunda yer almaktadır” dedi.

DEVLETİN ARAZİSİNİ BEDAVA VERDİLER

Bu vakıf üniversitesinin öğrencilerden eğitim için para aldığını, ticari bir faaliyet yürüttüğünü vurgulayan Gürer, şunları söyledi:

“Bu vakıf üniversitesi öğrencilerden eğitim için gittiklerinde para almıyor mu? Alıyor. O zaman vakıf üniversitesine devletin, vergi vererek yurttaşların parasıyla yapılmış arazisi niye bırakılıyor? Şehir Üniversitesi’ne başvurduğunuz zaman yıllık olarak bir bedel ödemezseniz okuyamıyorsunuz. ‘Şehir Üniversitesi’ne, geçmişte Tekel’de çalışan ailelerin çocukları, üniversite sınavlarında puanı tutarsa ücretsiz olarak girebilir’ diye bir hüküm var mı? Yok. O zaman milyarlarca lira değerindeki Tekel’in bu arazisi Davutoğlu’nun kurucusu olduğu vakfın üniversitesine neden bedava veriliyor?”

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ