Dünya ileri, biz geri: Medresede eğitim başladı!

Gündem 3 Ekim 2018 22:53
Videoyu Aç Dünya ileri, biz geri: Medresede eğitim başladı!
A
a

İbn Haldun Üniversitesi Süleymaniye Yerleşkesi açılışı ile medresede eğitim başladı!

İbn Haldun Üniversitesi Süleymaniye Yerleşkesi'nin açılışı törenle gerçekleştirildi.

İbn Haldun Üniversitesi bünyesinde kurulan "Süleymaniye Medreseleri"nin açılış töreni, Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Burada konuşan İbn Haldun Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanvekili Necmeddin Bilal Erdoğan, Süleymaniye medreselerinin açılışının hayırlı olmasını dileyerek, burada yapılacak olanların Türkiye'deki başka vakıf eserler için örnek olması yönüyle değerlendirme yapmak istediğini söyledi.

Birçok vakıf eserinin, medreselerin, külliyelerin, hanların ve hamamların bugün çeşitli kamuya yararlı özelliği olan vakıf ve dernek tarafından kullanıldığını vurgulayan Erdoğan, "Ancak maalesef ilgililerinden aldığımız bilgilere dayanarak şunu rahatlıkla söyleyebiliyoruz, bu vakıf eserlerin birçoğu ne vakfiyelerine uygun bir şekilde değerlendirilmekte ne de topluma, kamuya tam anlamıyla faydalı bir şekilde değerlendirilmekte. Örneğin İstanbul'un göbeğinde halkın hizmetinde olsun diye tahsis edilmiş olan yüzlerce dönüm arazinin 1 yılda belki 100 insan tarafından kullanıldığını biliyoruz." diye konuştu.

Erdoğan, bu tür yanlış kullanımların ilgili kurumlar tarafından değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu tür yanlış kullanımların hem eserlerin ruhuna uygun olmayan hem eserin tarihi özelliklerinin kaybetmesine yol açan hem de bu eserleri vakfeden insanların gayelerine aykırı kullanımları gerçekleştiren bu tür tahsislerle ilgili vakıflar idaremiz, devletimiz, tarafsız gözlemciler veya uzmanlar tarafından değerlendirilmeler yapılması ve bu mekanların ne kadar verimli ve doğru kullanılıp kullanılmadığının bütün toplumla paylaşılması... Bununla ilgili bir yaptırım gelmemiş olsa bile bu tahsisleri kullanan kurumlar halk tarafından izlendiklerini buraların doğru kullanıp kullanılmadığının bilindiğinin farkında olmuş olsalar inanıyorum ki bu eserlerimiz çok daha verimli çok daha etkin bir şekilde kullanılacaktır. Hem ecdadımızın vakfiyeleri ihya edilecektir hem de topluma, millete ve dünyaya çok büyük katkısı olacaktır.

Bugün burada açılışını yaptığımız Süleymaniye medreselerinde inşallah İbn Haldun Üniversitemizin maksadı ve hedefi tam da budur. Yani bu medreselerin yeniden dünya çapında ilim merkezleri olması, en üst düzeyde İslami ilimlerin, sosyal bilimlerin gelişmesine katkı sunulması hem üst düzey öğrencilerin yetişmesi hem de uluslararası düzeyde çalışma yapan hocalarımızın burada ders verdiği mekanlar olması hedeflenmiştir. Emeği geçen herkese teşekkür ederim."

"MEDRESELERDE EĞİTİMİN TEKRAR BAŞLAMASI ÖNEMLİ"

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Süleymaniye Camisi'nin dünyada bütün mimarların gelip hayranlıkla ziyaret ettiği bir eser olduğunu belirterek, caminin tarihi olduğu kadar eşi benzeri bulunmayan bir eser olduğunu söyledi.

En önemli konunun bu eserlerin fonksiyonu olduğunu kaydeden Uysal, "Vakıf eserlerinin aslına, amacına uygun kullanılabilmesi... Gerçekten herhalde Süleymaniye'nin o ihtişamına, ruhuna uygun hareket edeceğiz diyorsak bu medreselerin de geçmişte yapanların yaptığı amaçla yani eğitim amacıyla kullanılması herhalde en önemli konulardan biri. Bugün bunun açılışını yapıyoruz. Gerçekten bu ülkemizde bir zihniyet değişimi aynı zamanda. İbn Haldun Üniversitesi aslında mekan olarak başka yerlerde bulup bu eğitimi yapabilirdi fakat herhalde Süleymaniye medreselerinde yapmak ve yaparken de çok kaliteli eğitim vermek aslında Süleymaniye eserinin o muhteşem eşsiz güzelliğinin tekrar ihyası adına çok önemli." ifadelerini kullandı.

1000
icon
ABUZER 4 Ekim 2018 15:36

GERİ ZEKALI GERİCİLER

1 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ