Emine Erdoğan'dan Nurettin Yıldız'ı kızdıracak sözler

Gündem 2 Kasım 2018 19:22
Videoyu Aç Emine Erdoğan'dan Nurettin Yıldız'ı kızdıracak sözler
A
a

Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'dan, kadınları hedef alan dinci Nurettin Yıldız'ı kızdıracak sözler...

Mardin'de,düzenlenen, 'Uluslararası Kadın Sempozyumu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, bundan 10 yıl önce kadınların temel hak ve hürriyetinden bahsettiklerini, bugün ise, kadınların ekonomide ve hayattaki önemi yerini konuştuklarını ifade ederek, "Rakamlara bakıldığında da kadınlar konusunda önemli noktalara geldiğimizi görmekteyiz. Kadın istihdam oranı 2002'de yüzde 20'lerde iken, bugün yüzde 30 oldu. Okullaşma oranı ise, yüzde 13 seviyelerindeyken, bugün yüzde 40'a çıktı" dedi. 

Sempozyumun açılışında konuşan Emine Erdoğan, kadınlar ile ilgili yapılan çalışmalar ile büyük değişimler elde ettiklerini de vurgulayarak, "Bugüne kadar kadın üzerine sayısız toplantı yapıldı. Sorunları ifade eden birçok cümle kuruldu. Fakat, kurduğumuz cümlelerin mahiyetinin değiştiğini fark ediyorum. Bundan 10 yıl önce kadınlarımızın temel hak ve hürriyetinden bahsediyorduk. Bugün ise, kadınlarımızın ekonomide ve hayattaki önemli yerinden konuşuyoruz. Rakamlara bakıldığında da kadınlar konusunda önemli noktalara geldiğimizi görmekteyiz. Kadın istihdam oranı 2002'de yüzde 20'lerdeyken, bugün yüzde 30 oldu. Okullaşma oranı ise yüzde 13 seviyelerindeyken, bugün yüzde 40'a çıktı. Kadın akademisyen oranımız dünya ortalamasını üstünde. 15 yıl önce 'Haydi kızlar okula' derken bugün temel eğitimde kız erkek oranının eşitlendiğini görüyoruz. Biliyoruz ki, bizim kızlarımız yurtdışındaki akranları ile mücadele edecekler ve ülkemizi en iyi yerlere getirecekler" diye konuştu.

"KAZANIMLARI UZUN VE ZORLU MÜCADELELER İLE ELDE ETTİK"

Reformların kadınların yaşamına olumlu etkisinden de bahseden Emine Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Kadının varlığını yücelten bu gelişmeler elbette kısa sürede olmadı. Bu kazanımları uzun ve zorlu mücadeleler ile elde ettik. Başörtüsü olan genç kızlarımızın üniversite kapılarından döndüğü günleri unutmadık. Etnik ayrımcılıklardan dolayı ayrıştırılan kadınlar hala içimizde. Bugün ise, kadınlarımıza demokratik hakların hepsi iade edildi. Bu mücadele sayesinde yeni nesillerin geleceğini teminat altına alındı. Bugün hiçbir kadınımızın ayrımcılığa maruz kalmasına asla gönlümüz razı olamaz. Ülkemizde kadınlar yönünde büyük gelişmelerin yanında sorunlarımız da var. Ülkemizde en büyük sorunlarımızdan birisi de kadına yönelik şiddettir. Hep birlikte kadına yönelik şiddeti ortadan kaldırmak için mücadele etmeliyiz. Bu zihniyeti yok etmeliyiz. Şiddeti besleyen algıyı yok etmeliyiz. Kadın meselesi aynı zamanda bir erkek meselesidir. Tüm dünyada kadınların 3'te biri fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kaldığını biliyoruz. Kadınlarımızın bu durumlarının gözetilmesi insanlığa olan borcumuzdur. Şu hususa özellikle değinmek istiyorum. Rabbimiz kadınlara anne olmak gibi çok önemli bir imtiyaz vermiştir. Kadınlara bu noktada pozitif ayrımcılık sağlayarak işlerini kolaylaştırmalıyız. Kadınlar konusunda babalara da önemli işler düşmektedir. Eve yalnızca para getirmeye yarayan bir baba modeli son derece yetersizdir. Güçlü aileler güçlü toplum demektir. Bu vesileyle düzenlenen sempozyumun faydalı olacağına inanıyorum. Katkısı olan herkese teşekkür ediyorum." 

NURETTİN YILDIZ KADINLARI HEDEF ALMIŞTI
AKP'ye verdiği destekle bilinen Nuretttin Yıldız kadınları hedef alan konuşmalar yapmış, kadınların çalışmasına eleştiriler getirmişti. Nurettin Yıldız skandal açıklamalarında şunları söylemişti:

 “Altı yaşındaki kızlar evlenebilir”

 “3 yaşında kız çocukları amcalarının yanına külotla çıkmamalı”

“Daha bebek ama neden 2 yaşında yürümeyi öğretmiyorsun da bekliyorsun. Tesettür de yürüyüş tarzıdır”

“Kız çocukları 7-8 yaşından itibaren tesettür şekli almalı”

“40 santimlik dizlerinin 7 santimlik etekle açık kalması da taktik hata”

“Çalışan kadın fuhuşa hazırlık yapan sürece destek oluyor"

"Kadın haber sunduğunda erkeklerin ona bakmasında sakınca var ama haber sunan erkeğe kadınlar bakabilirler, bakmadan bakmaya fark var"

“Kız çocukları cehennem kadar risktir"

“Müslüman cihattan soğursa kaybeder. Demokrasi kafir işidir. Müslüman onu giyince bol olur. Yürüyemez. Parmaklarını sıkar.”

"Kadınlar, kocalarından dayak yedikleri için şükretmeli."

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ