Erdoğan ''Ayasofya cami olsun'' diyenleri azarladı!

Gündem 16 Mart 2019 20:26
Videoyu Aç Erdoğan ''Ayasofya cami olsun'' diyenleri azarladı!
A
a

Recep Tayyip Erdoğan ''Ayasofya cami olsun'' diyenleri azarladı!

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart yerel seçimleri kapsamında partisinin Tekirdağ'da düzenlediği mitingte konuşurken"Ayasofya cami olarak açılsın" diye seslenen vatandaşa tepki göstererek "Önce Sultanahmet'i doldurun sonra bakarız" diye cevap verdi.

“BUNLARIN HEPSİ TEZGAH”

Erdoğan'ın yaptığı açıklama şu şekilde:

"Sultanahmet'i bir doldurun ondan sonra ona bakarız. Bak şimdi Büyük Çamlıca Camii'ni yaptık. 4 tane 5 tane Ayasofya eder. O kadar büyük. 60 bin kişiyi alabilecek kapasitede. Ve Anadolu Yakası'nda tüm İstanbul'da ve Türkiye'de en büyük camii oldu, buyurun. Mesele o değil. Bu işin siyasi boyu var. Yan tarafta Sultanahmet'i doldurmayacaksın, Ayasofya'yı dolduralım diyeceksin. Bu oyunlara gelmeyelim. Bunların hepsi tezgah. Biz ne zaman, neyi, nasıl yapılacağını çok iyi biliyoruz. Bu namussuzlar böyle dedi diye biz adım atmayız. Adımı nasıl atacağımızı biz çok iyi biliriz."
Yeni Zelanda’da Cuma namazı saatinde iki camiye saldırı düzenlenmiş ve camideki 49 kişi hayatını kaybetmişti. Saldırganın, “Ayasofya’yı minarelerden kurtaracağız” şeklinde notlarının bulunması üzerine, bugün sivil toplum örgütleri Ayasofya’nın eylem yaptı.

Anadolu Akıncıları, Alperen Ocakları, Serdengeçtiler, Habir Sen, Müdafa-i İslam Hareketi, Ehl-i Sünnet Muhafızları, Sadem Eğitim Merkezi ve Ahrar Eğitim Derneği’nin düzenlediği protesto öncesinde, Ayasofya’nın önünde Yeni Zelanda'da hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı. Daha sonra ise, basın açıklaması yapılarak Yeni Zelanda’da saldırı sonrasında Ayasofya’nın cami olarak açılması istendi. Protestocuların, Ayasofya’nın cami olarak açıklamasını istemedi, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın tepkisini hatırlattı. Erdoğan Tekirdağ’daki bugünkü mitinginde konuşurken,"Ayasofya cami olarak açılsın" diye seslenen vatandaşa tepki göstererek "Önce Sultanahmet'i doldurun sonra bakarız" diye cevap vermiş ve şunları söylemişti; "Yan tarafta Sultanahmet'i doldurmayacaksın, Ayasofya'yı dolduralım diyeceksin. Bu oyunlara gelmeyelim. Bunların hepsi tezgah. Biz ne zaman, neyi, nasıl yapılacağını çok iyi biliyoruz. Bu namussuzlar böyle dedi diye biz adım atmayız."

İşte Ayasofya cami önünde yapılan basın açıklaması ve protestodan kareler:işte o anlar:

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ