Erdoğan ''Erken seçim'' dedi!

Gündem 8 Mart 2018 12:55
Videoyu Aç Erdoğan ''Erken seçim'' dedi!
A
a

Erken seçim tartışmaları sürerken, Erdoğan’ın da katıldığı toplantıda da gündem erken seçim oldu.

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın önceki gün bir grup AKP kurmayıyla yaptığı görüşmede, iki konu öncelikli olarak ele alındı: Parti kongresinin sonbahar beklenmeden yapılması ve erken seçimin partinin lehine olup olmayacağının araştırılması.

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın kulis haberine göre, bazı parti kurmayları, erken seçimin doğru bir tercih olabileceğine ilişkin görüşlerin hızla arttığını, bunun karşılığının olup olmadığının en azından araştırılmasının doğru olacağını dile getirdiler. Ekonomideki durağan yapının, Afrin operasyonuyla toplumda oluşan havanın, AB’yle ilişkilerin geliştirilmesine yönelik sürecin avantaj olabileceği, bunun iyi değerlendirilmesi gerektiği savunuldu.

AFRİN ETKİSİ
Toplantıda, Afrin sürecinde yaşanacak olumsuz gelişmelerin erken seçim sürecinde beklenenin aksine dezavantaja dönüşebileceğini, seçimlerin normal zamanda yapılmasının daha doğru olacağını savunanlar da oldu. 

Erdoğan, bu önerileri itiraz etmeden dinledi. Partinin, rutin olarak yaptıkları araştırmalara ilave olarak, erken seçim konusunda bir çalışma yürüteceği belirtildi. Partinin, normal takvime göre sonbaharda yapılması gereken büyük kongresinin bu süre beklenmeden yaz başında yapılmasına da sıcak bakıldığı öğrenildi. 

Kongre sürecinin ardından, parti yönetiminin ve kabinenin yenilenmesine de kesin gözüyle bakılıyor.

İLK AÇIKLAMA
AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı da yaptığı açıklamada, partinin büyük kongresinin erkene alınabileceğini söylerken, şu ifadeleri kullandı:
''Ana kademenin kongreleri nisanın üçüncü haftasına kadar sarkabilir. Ondan sonra da büyük kongre süreci başlıyor. Bunun en son tarihi Eylül 2018 diyoruz ama belki de sonbahara bırakmayabiliriz'' dedi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ