Erdoğan 'Afrin'de 1000 köyü temizledik' dedi ama Afrin'de toplam 372 köy var

Gündem 24 Şubat 2018 23:43
Videoyu Aç Erdoğan 'Afrin'de 1000 köyü temizledik' dedi ama Afrin'de toplam 372 köy var
A
a

Başkomutan Erdoğan Afrin'de '1000 köyü temizledik' dedi ama Afrin'de toplam 372 köy var

Tayyip Erdoğan, AKP Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada gerçek dışı iddialarda bulundu hali hazırda 372 köyü olan Afirin'in 1000 köyünü aldıklarını iddia etti. Erdoğan konuşmasında 20 Ocak’ta başlayan Afrin’e yönelik askeri müdahale kapsamında 415 kilometrekare civarında bir alanın TSK ve TSK’nin desteklediği ÖSO'nunkontrolünde olduğunu öne sürdü. Erdoğan, 7’si ilçe olmak üzere toplamda 372 köy-belde-yerleşim bulunan Afrin’de bin köyün TSK ve cihatçıların kontrolünde olduğunu iddia etti.

Erdoğan Afrin’e yönelik iddialarının ardından İdlip ve Halep’i hedef alan açıklamalarda bulundu. Erdoğan “Biz bu yola baş koyduk, varsa başını bu yolda feda etmeye hazır olanlar işte meydan diyoruz” ifadelerini kullanarak şunları söyledi:

Değerli kardeşlerim; İdlip ortada, Halep ortada. Rejim kendi topraklarını kurtarmanın gayreti içinde değil, rejim şu anda ülkesinden kaçmış, ölümden kaçmış olanlara imkan, zemin hazırlamanın gayreti içinde değil, o göç edenlerle ilgili onlardan kurtulduk diyor. Bütün o binalar zaten yerle yeksan olmuş, böyle bir dertleri yok. Ama biz bu yola baş koyduk, varsa başını bu yolda feda etmeye hazır olanlar işte meydan diyoruz.

Suriye ordusuna bağlı birlikler Afrin’de

Öte yandan Erdoğan’ın Afrin ile ilgili iddiaları yalnızca bununla da sınırlı değil. Erdoğan 20 Şubat’taki konuşmasında Suriye ordusuna bağlı güçlerin Afrin’e girişi ilgili soruyu “Topçu ateşi yapılınca geri dönmek zorunda kaldılar” diyerek yanıtlamıştı. Suriye ordusuna bağlı güçler Erdoğan’ın konuşmasından saatler sonra Afrin’den video paylaşmıştı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ