Erdoğan'a hakaretten yargılanan 75 yaşındaki amcaya skandal ceza: Zorla...

Gündem 10 Şubat 2019 20:52
Videoyu Aç Erdoğan'a hakaretten yargılanan 75 yaşındaki amcaya skandal ceza: Zorla...
A
a

Tayyip Erdoğan'a hakaretten yargılanan 75 yaşındaki amcaya skandal ceza: Zorla...

İstanbul’un Maltepe ilçesi Çınarcık Mahallesi’nde bir kahvehanede “Cumhurbaşkanı’na hakaret edildiği” iddiasıyla soruşturma başlatıldı. İfadesi alınan 75 yaşındaki Ali Şahin olayın ayrıntılarını anlattı.

ODATV'nin haberine göre; Bir süre önce kahvehaneye tanımadıkları bir kişinin geldiğini belirten Ali Şahin, “Bu kişinin kim olduğunu bilmiyorum. Bundan sonra polisler geldi ve ifademi almaya götürdü. İftira nedeniyle başıma bunlar geldi. Cumhurbaşkanlığı’na hakaret etmedim, böyle bir şey söz konusu değil” dedi.

İfadesinin ardından hakimliğe “tutuklama talebiyle” sevk edilen Ali Şahin, denetimli serbestlik kararıyla cezaevine gönderilmekten kurtulmuş oldu.

Denetimli Serbestlik Bürosu’na gidince şaşkınlık yaşayan Ali Şahin, hakkında kitap okuyup özet çıkarma cezası verildiğini öğrendi.

İstanbul Anadolu 8. Sulh Ceza Hakimliği’nin kitap listesinde dikkat çeken isimler yer alıyordu. 24 kitaplık listede ilk sırada Ömer Seyfettin yer alırken devamında, Necip Fazıl Kısakürek, hükümete yakın Güneş gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Turgay Güler, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın hayatını anlatan “Bir Liderin Doğuşu” kitabı, Akit gazetesi eski yazarı Faruk Köse, Hürriyet gazetesinin hükümete yakın yazarı Abdulkadir Selvi de bulunuyordu.

Listede ayrıca Mustafa Kemal Atatürk’ün “Nutuk” eseri de yer alıyordu.

İşte o karar ve liste:

“KİTAPLARI KISA SÜREDE TEMİN EDİP OKUMAYA BAŞLAYACAĞIM”

Kararı değerlendiren Ali Şahin, “Avukatım karara itiraz etti, ancak ben kitapları kısa sürede temin edip okumaya başlayacağım. Ben 75 yaşındayım. Bu işlerle uğraşmak istemem” açıklamasında bulundu.

HUKUKÇULAR ANLATTI: KARAR HUKUKA UYGUN MU?

Peki, bu karar hukuka uygun mu?

Odatv’nin ulaştığı yargı mensupları kararı eleştirerek “Bu keyfi ve Avrupa sözleşmesinin 8 ve 9. Maddeleri ile anayasanın muadil maddelerine aykırı bir işlem” değerlendirmesini yaptı. Hukukçular, “Birini inanmadığı bir politik yayını okumaya zorlamak vicdan, kanaat, düşünce özgürlüğüne ve özel yaşama saygı ilkesine uygun olmaz” uyarısında bulundu.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

Hangi futbol kulübünü destekliyorsunuz?

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR