Erdoğan'a ilk tepki geldi tanıdığı isimden geldi: Haddini aşma!

Gündem 9 Mart 2018 14:12
Videoyu Aç Erdoğan'a ilk tepki geldi tanıdığı isimden geldi: Haddini aşma!
A
a

Erdoğan'a ilk tepki geldi tanıdığı isimden geldi: Haddini aşma!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Dünya Kadınlar Günü etkinliği kapsamında Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda açıklamalarda bulunmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kadınlar dayak yiyorlarsa şükretsinler" diyen Sosyal Doku Vakfı Başkanı ve İlahiyatçı Nurettin Yıldız'a konuşmasında bir kez daha tepki göstererek “Son günlerde bakıyorsunuz, birileri ortaya çıkıp da ne yazık ki kadınla ilgili çok farklı açıklamalarda bulunup dinimizde kesinlikle yeri olmayan bazı kendince içtihatta bulunan kişiler çıkıyor ortaya” demişti.

“ŞİMDİ BİR ÇOK HOCAEFENİ BENİ TEFE KOYUP ÇALACAK”

Erdoğan’ın konuşmasında “İslam’ın güncellenmesinin gerektiğini bileyecek kadar da aciz bunlar. İslam’ın hükümlerinin güncellenmesi vardır. Siz İslam’ı 14 -15 asır önceki hükümleriyle kalkıp da bugün uygulayamazsınız. Onun için de bugün İslam’ın uygulanması yer, zaman ölçüsüyle değişiyor. Şimdi bir çok hocaefendi beni tefe koyup çalacak o ayrı mesele. Rabbim bizi tefe koymasın” ifadeleri dikkat çekmişti.

“NE DİNÎ MÜCEDDİDSİNİZ VE NE DE FIKIHÇISINIZ”

Erdoğan’ın “Şimdi bir çok hocaefeni beni tefe koyup çalacak o ayrı mesele” sözlerinin ardından ilk tepki geldi.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda üç gün önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuğu olan Nur cemaatinin önde gelen isimlerinden olan Rotterdam İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Akgündüz, Erdoğan’ın “İslam’ın güncellenmesi”sözlerine karşı çıktı.  
Prof. Dr. Ahmet Akgündüz, sosyal medya hesabından yayımladığı "Muhterem Cumhurbaşkanım! Haddinizi aşarak şer’î meselelerde fikir beyan etmeyiniz! Zira ne müctehid ve ne de fıkıhçısınız!" başlıklı yazılı açıklamada “Muhterem Cumhurbaşkanım! Sizi Allah için seviyor ve 21. Asrın siyasî müceddidi olarak ilan ediyorum; ancak siz ne dinî müceddidsiniz ve ne de fıkıhçısınız. Ehil olmadığınız konularda ve hele de şer’î konularda görüş beyân etmeniz tamamen şahsınızı felâkete sürükleyebilir. Ben sözlerinizin maksadını aştığını hüsnüzanla yorumluyorum. Sizi Allah için seven bu kardeşinizden birkaç noktayı dinleyiniz” ifadelerini kullandı.

“ALGICI MEDYAYA GÜVENMEYİNİZ”

“Birinci Nokta: Nureddin Yıldız ve Faruk Beşer Hocalar ehl-i sünneti bu bid’at asrında müdafaa eden hocalardır. Ancak âyet ve hadisleri ve hatta şer’î hükümleri açıklarken bazı ifade yanlışlıkları bulunabilir. Biliniz ki, hedefleri bu iki hocayı yıpratmak değil, belki dini yıpratmak olan algıcı medyaya güvenmeyiniz” diyen Ahmet Akgündüz, şöyle devam etti:

“İkincisi, Diyânette ve Din Şleri Yükse Kurulunda İslam hukukunda gerçek uzman bulunduğu konusunda endişelerim vardır. Yahut algı operasyonundan korkarak söz söylemekten çekinmektedirler. Zira Diyanet İşleri Başkanımız ve Din İşleri Yüksek Kurulu, yine medyanın ortaya attığı evlenme yaşı konusunda imtihanı geçemediler. Meseleyi milletimize anlatamadılar. Anlatmak isteyenlere de fırsat vermediler.”

1000
icon
Kasım Taş 9 Mart 2018 14:47

Allah Zuhruf 44 de Kuranla dini sorumluluğu sınırlamış, Nisa 174 Kuranı delil kabul edeceğim demiştir. Kamer 17 Kuran öğüt almak için kolay, Sad 29 aklı olan düşünsün öğüt alsın.Abese 12 dileyenen onu düşünür öğüt alır demiş. Yani herkes çabası ile kuranı anlayacak ve anlayabilir demektir. Kimse Kuranı sen anlamazsın diyemez. Peygamber Nisa 105, Kaf 45, Enam 19 Kuran dışına çıkarak bu da dindendir diyemez. Yani dine Allahın kitabının dışına çıkarak birşey ekleyeme. Maide 101 de bazı sorularınıza cevap vermedim. İLave yükümlülük yüklememek için der. Yönetim için 6 ilke, ceza hadleri ve cezalı birkaç hukuk, birde karşılıklı maddi hukuku düzenleyen hususlar vardır. Devlet bunlar ı gözeterek artık.Araf 199 aklın iyi ve güzel belirlediği hukuk ile yönetecektir. Eskiler nasıl hukuk yaptı ise aynısını yapma zorunluluğu yoktur. Zaman ve mekana göre her devrin imkanları ve ihtiyaçları farklı olacaktır Bu hoca dini bilmiyor yetirnce. Sayın Erdoğan ise haklı

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ