Erdoğan'a sert sözler: ABD askerlerimize çuval geçirirken neden ses çıkarmadın!

Gündem 6 Haziran 2018 19:30
Videoyu Aç Erdoğan'a sert sözler: ABD askerlerimize çuval geçirirken neden ses çıkarmadın!
A
a

Erdoğan'a, milletin adayından sert sözler: ABD askerlerimize çuval geçirirken neden ses çıkarmadın!

Türkiye 24 Haziran seçimlerine doğru giderken, siyaset arenası gün geçtikçe kızışıyor, AKP'nin adayı Tayyip Erdoğan, milletin adayı Muharrem İnce'ye yönelik üst perdeden 'Metin Temel' eleştirisi yapmaya dvem ediyor  Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce Aydın'da konuşmuş ve bu eleştirelere efsane bir cevap vermişti

'RECEP EFENDİ HER KUŞUN ETİ YENMEZ'

  • Recep efendi seni uyarıyorum her kuşun eti yenmez. Haddini bileceksin.Madem askerleri çok seviyordun da Kuzey Irak'ta Amerikan askerleri Türk askerlerinin kafasına çuval geçirirken neden ses çıkarmadın? diyerek yüklenmişti
NE OLMUŞTU?

tarih 4 Temmuz 2003...
Süleymaniye'de, Amerikan askerleri, Türk Özel Kuvvetleri Karargahı'na baskın düzenledi.
Amerikan askerleri bir binbaşı komutanlığındaki 11 Türk subayının başına çuval geçirip, ellerine kelepçe vurdular.
Askerlerimiz Süleymaniye'den Bağdat'a götürüldü ve yine Amerikalılara ait bir hapisaneye konuldu.
Askerlerimiz 60 saat süreyle sorgulandı, işkenceye maruz kaldı. Amerikalılar 2003 Nisan'ında bir yarbay ile 4 astsubayımızı Kerkük'te Türkmenlere silah taşıdıkları iddiasıyla gözaltına almışlardı.
Bu ilk çuval olayı idi ama pek duyulmadı. Sonrasında Amerikalılar sürekli olarak Irak'ın kuzeyindeki Türk Birlikleri'ni gözetim altında tutup, izler hale geldi.
Konu Amerikan Dışişleri'nin açıklamalarına da yansımış, Türkiye'ye üstü kapalı tehdit mesajları gönderilmişti. Amerika'nın gözleri, Süleymaniye'deki Türk Özel Kuvvetler Karargahı'na çevrilmişti. Amerikalılar, "Türkler bölgede önemli bir örtülü eylem yapacak" şeklinde gerekçelerle düğmeye bastı.
4 Temmuz günü Amerikalı Albay Mayville'in emrinde yaklaşık 100 kişilik silahlı bir grup Süleymaniye'de, Türk Özel Kuvvetleri Karargahı'na doğru yürüyüşe geçti. Türk Özel Kuvvetleri, ABD kuvvetlerince esir alındı. Başbakan Tayyip Erdoğan, CHP'nin "ABD'ye nota verilsin" çağrılarına "bu müzik notası değil ki!" sözleriyle yanıt verdi. Dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök emekli olduktan sonra Çuval olayıyla ilgili olarak şu sözleriyle tepki çekti:
"Ben ABD'lilerin çuval olayının bizi bu kadar rencide edeceğini bildiklerini de zannetmiyorum. Çünkü onlar için bu çok normal. Göz bağlamak yerine, tamamen pratik bir çözüm. Bu çuval da değil, görmesini engelleyecek bir poşet."
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ