Erdoğan'a şok: Numan Kurtulmuş Leninci çıktı!

Gündem 17 Ocak 2018 15:05
Videoyu Aç Erdoğan'a şok: Numan Kurtulmuş Leninci çıktı!
A
a

Kurtulmuş’un dünyaca ünlü Rus klasik müzik bestecisi Pyotr Ilyiç Çaykovski’e ilişkin sözleri dikkat çekti.

AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın Lenin ve Stalin üzerinden CHP'yi hedef aldığını biliyoruz, buna rağmen Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un dünyaca ünlü Rus klasik müzik bestecisi Pyotr Ilyiç Çaykovski’e ilişkin sözleri dikkat çekti. Numan Kurtulmuş, Tanzimat döneminden Cumhuriyet dönemine, Çaykovski’nin dinlenmesini şöyle eleştirdi:

“Tanzimat elitleri, Meşrutiyet elitleri, Cumhuriyet elitleri kültür-sanat alanını milletten kaçırdılar, milleti dönüştürmenin bir aracı olarak kullandılar. Çaykovski vesaire dinletirsek millet adam oluruz zannedildi.”

Numan Kurtulmuş’un bu sözleri, Rus Ekim devriminin lideri Vladimir İlyiç Lenin’in Çaykovski’ye yaptığı iddia edilen o eleştiriyi akıllara getirdi. Konuyla ilgili Rusya Uzmanı Hakan Aksay T24 sitesinde 2014 yılında şöyle yazmıştı:

“Lenin hariç bütün Rusya liderlerinin Kuğu Gölü’nü çok sevdikleri söyleniyor. Lenin ise ‘düşünmeyi ve çalışmayı zaafa uğrattığı’ için Çaykovski'nin müziğini ‘fazlaca burjuva’ bulur ve evde kız kardeşlerinin yorumladıkları Beethoven'in Appassionata ve Ay Işığı Sonatı’nı dinlemeyi tercih edermiş.”

OSMANLI SARAYINDA KLASİK MÜZİK

Numan Kurtulmuş’un eleştirdiği klasik müzik Osmanlı Sarayı’nda da sürekli dinlenirdi. Öyle ki padişahlar piyano ve keman çalar hatta besteler dahi yaparlardı.
Sultan Abdülaziz de piyano çalan, Batı dans formlarında mütevazı besteler yapan İtalyan asıllı Callisto Guatelli Paşa’dan da müzik dersleri alırdı. Abdülaziz, Klasik Batı Müziği bestesi yapan ilk padişahtır. Piyano, lavta ve ney çalmıştır. Sultan Abdülaziz 1867’de Kraliçe Viktorya’nın davetlisi olarak Londra’yı ziyaret ettiği zaman Kraliçe’nin askeri bandoları Padişah’ı kendi bestesi olan La Gondole Barcarolle’u çalarak karşıladılar. Yani Abdülaziz piyano çalmanın yanında bestelerde yapan bir Osmanlı padişahıydı.

Muhafazakar camianın büyük ilgi gösterdiği II. Abdülhamid çocukluğunda Paul Dussap’tan musıkî, Guatelli’den piyano dersleri almıştı. Hatta Abdülhamid şöyle der: “Musıkîyi hem severim, hem de anlarım. Güzel nota bilirim. Oldukça iyi piyano ve biraz keman çalarım.” Öyle ki piyanoya olan merakı nedeniyle elektrikli piyanoyu saraya getirdi. Bunun yanı sıra Abdülhamid, 17 çocuğunun tamamına mükemmel müzik eğitimi aldırmış, çocuklarında Şadiye Sultan piyanist, Ayşe Sultan ise piyanist, arpist,viyolenselist ve kompozitör olmuştur.

Sultan V. Murad Boğaz kıyısındaki Çırağan Sarayı’nda piyanosunun başında yüzlerce sayfa Viyana valsi, galop, polka ve marş türünde kısa salon parçaları besteleyerek aile fertlerine ithaf etti. 488 adet marş, polka, mazurka, vals, schottisch, galop, quadrille ve benzeri türde solo piyano eseri yazmıştır. Besteciliğinin yanı sıra piyano ve keman çalardı.

Hangi birini sayalım…

Piyano çalan ilk padişah I. Abdülhamid’i mi, yoksa mehterhaneyi kaldırıp Muzıka-i Hümayun kuran 3. Selim’i mi?

Yani Numan Kurtulmuş’un eleştirdiği klasik müzik, sürekli “ecdadımız” diyerek andıkları Osmanlı tarafından baş tacı yapılmıştı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ