Erdoğan'a şok! Putin ve Ruhani ÖSO'dan terörist olarak bahsetti...

Dünya 4 Nisan 2018 16:35
Videoyu Aç Erdoğan'a şok! Putin ve Ruhani ÖSO'dan terörist olarak bahsetti...
A
a

Erdoğan'a şok! Putin ve Ruhani ÖSO'dan terörist olarak bahsetti...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Suriye zirvesinde terörle mücadelede kararlılık mesajları verdi.

ERDOĞAN: YPG'NİN KONTROLÜNDEKİ BÖLGELERİ TEMİZLEYECEĞİZ

Zirve sonrası liderler kameralar karşısına geçti. Erdoğan, "Menbiç başta olmak üzere PYD/YPG'nin kontrolündeki tüm bölgeleri güvenli hale getirene kadar durmayacağımızı tekrarlamakta fayda görüyorum." dedi.
RUHANİ: ABD TERÖRİSTLERİ ARAÇ OLARAK KULLANDI

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, "Teröristler bazı ülkeler tarafından eğitildi, ABD teröristleri besledi, teröristleri araç olarak kullanmak istedi" diyerek ÖSO'ya da dikkat çekti.
SURİYE'DEKİ ATEŞKESTE 3 ÜLKE TEMEL ROL OYNADI

Türkiye'deki zirvenin terörle mücadelede etkin bir rol oynadığını belirten Ruhani"Başta ABD, istiyordu ki DEAŞ gibi El Nusra gibi (ÖSO gibi)terör örgütleri bu bölgede uzun süre kalsın. Fakat Suriye ve Irak gibi büyük halklar, dost ülkelerin yardımıyla bu tehlikeyi yok etti. Terörizmle mücadele doğrultusunda yaklaşık 15 ay önce Astana'da bir toplantı yapıldı ve bir süreç belirlendi. Bu süreçte Suriye'de kısmi ateşkes sağlandı ve 4 bölgede çatışmasızlık bölgesi oluşturuldu. Bu süreçte İran, Rusya ve Türkiye temel rol oynadı." ifadelerini kullandı.

HİÇBİR ÜLKE SURİYE'NİN GELECEĞİNE KARAR VEREMEZ

Terörizmle mücadele devam etmeli, örgütlerin kalıntıları Suriye'den çıkartılmalıdır. Hiçbir ülke Suriye'nin geleceği için karar verme hakkına sahip değil. Suriye'nin geleceği sadece Suriye halkını ilgilendirir.

Bizler Astana sürecinin garantörü üç ülke olarak bu doğrultuda çalışmaya devam edeceğiz. Bölgemizdeki en büyük bayram günü, Suriye'deki savaşın bittiği gün olacaktır. Buradaki teröristlerin yenildiği an olacaktır. Suriye halkı da böyle bir ortamda özgür seçimlerle tercihini yapacaktır.

Rusya Lideri Putin, "DEAŞ Suriye'de ciddi ölçüde yenilgiye uğratıldı, Amerika, Suriye'yi parçalamaya çalışıyor" dedi.
BAZILARI SURİYE'DE ETNİK ÇATIŞMAYI KÖRÜKLEMEYE ÇALIŞIYOR

Bugün üçlü formatta yaptığımız görüşme son derece verimli geçti. Suriye'yle ilgili konuları ele aldık. Önemli mutabakatlar sağladık ve bunlar görüşmenin sonunda imzaladığımız ortak bildiride yer aldı. Bazıları Suriye'de mezhepsel ve etnik çatışmaları körüklemeye çalışıyor. Rusya, Türkiye ve İran, Suriye'nin toprak bütünlüğüne bağlılığını teyit etti.

AKKUYU NÜKLEER SANTRALİ

Dün Mersin Akkuyu Nükleer Enerji Santrali'nin temel atma törenini burAdan yapmıştık. Bu santral inşallah 2023'e kadar yetişecek. Burada çalışmalar başladı. Orada çalışacak mühendis kadroların Rusya'da eğitimleri yapılıyor. Bugün de üçlü zirvenin çalışmalarını yaptık.

SURİYE'YE 31 MİLYAR DOLAR YATIRIM YAPTIK

Bu üçlü zirvede tüm gayretimiz, barışın egemen olduğu Suriye'yi yeniden inşa ve ihya edebilmektir. Biz bu bölgeye 31 milyar dolar yatırım yaptık. Kuzey Suriye'de olan vatandaşlarımız, Cerablus, Rai, Bab'a dönen 160 bin kişinin de bakımları tarafımızdan yürütülmektedir.

1000
icon
ali 6 Nisan 2018 10:29

sihzofiren hastalikli akli dengesi yernde degi'

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ