Erdoğan açıkladı! İstanbul özerk mi oluyor?

Gündem 18 Eylül 2017 20:09
Videoyu Aç Erdoğan açıkladı! İstanbul özerk mi oluyor?
A
a

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bölgesel merkez olma yolunda hızla ilerleyen İstanbul’un...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler 72. Genel Kurulu'na katılmak üzere gittiği Amerika'da Yeni Türkevi binasının temel atma törenine katıldı.

Programda bir konuşma yapan Erdoğan, yeni Türkevi binası hakkında, “Amerika'da yaşayan on binlerce vatandaşımız yanında dost ve kardeş olarak gördüğümüz tüm halklara da hizmet verecektir. Hedefimiz bu binayı sadece işi olanların geldiği bir yer olmanın ötesinde sıkıntıya düşen herkes için güvenli bir liman, ferahlatıcı bir vaha haline getirmektir” değerlendirmesinde bulundu.

“ASIL OLAN BM'NİN YAPISI ÜZERİNDEKİ REFORMDUR”

Küresel sorunların ancak küresel işbirliğiyle çözüleceğini belirten Erdoğan, sorunlarına rağmen BM'nin dünyadaki herkesin sesini duyurabildiği bir küresel çatı olduğunu söyledi. Dünyanın artın Birleşmiş Milletler'in kurulduğu dönemdeki gibi olmadığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları kaydetti:

“İkinci dünya savaşı artık gerilerde kaldı ve o dönemdeki beş ülkenin daimi üyeliği ile geleceğe yürümek, bu adaletle bağdaşır bir durum değil. Dünya barışını da sağlamaya yönelik bir yapı asla değil. Ülke sayısı misliyle artarken tehditler de biçim de ölçek de artık değişmiştir. Bu tehditlerle mücadele için yeni yöntemler geliştirilmesine ihtiyaç vardır. BM'nin değişen şartlara ayak uydurmak için reforme edilmesi şarttır. Örneğin bu yılki gündemde reform vardı ama bu reform yine bizim anladığımız manada bir reform değil. Asıl olan BM'nin yapısı üzerindeki reformdur. Bu reform gerçekleşmediği sürece sağlıklı bir BM yapısı veya çalışması görmek de mümkün değildir. Türkiye kurucu üyesi olduğu BM'nin ihtilafların önlenmesi ve çözümü, barışı koruma faaliyetleri, kalkınma ve insani yardımlar gibi çalışmalarına önemli katkılarda bulunuyor.

“İSTANBUL’DA BM MERKEZİ OLMASINI TEKLİF ETTİK”

Bölgesel merkez olma yolunda hızla ilerleyen İstanbul'un aynı zamanda bir BM merkezi olmasını teklif ettik, teklif ediyoruz. 2023 hedeflerimiz ülkemizin demokrasi ve kalkınma standartlarını yükseltmenin yanında Türkiye'nin kendi coğrafyasına ve dünyaya yaptığı katkıları da güçlendirecektir. İnsanımızın girişimci ruhu ve insani değerler üzerinde inşa ettiğimiz dış politikamız bu konuda bize güçlü bir altyapıdır. BM ve diğer çok taraflı örgütler nezdinde yürüttüğümüz etkin diplomasiyi güçlendirmek istiyoruz. Yeni Türkevi binası dünyanın en önemli diplomatik merkezlerinden biri olan New York'ta dış politika hedeflerimizi hayata geçirmemizi kolaylaştıracaktır.”

Erdoğan'ın bu çıkışı sosyal medyada ''İstanbul Özerk mi oluyor?'' sorusunu akıllara getirdi;


Kadir Topbaş, İstanbul için özerklik istemişti; “İstanbul kendi kendini yönetsin, başka müdahaleler olmasın"​ açıklamasında bulunmuştu...


-MUHALİFHABERLER.COM-
---ÖZEL HABER---

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ