Erdoğan bile ikna edemedi! AKP'de sürpriz istifa

Gündem 1 Mayıs 2019 18:17
Videoyu Aç Erdoğan bile ikna edemedi! AKP'de sürpriz istifa
A
a

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan bile ikna edemedi! AKP'de sürpriz istifa

AKP'de yerel seçim sonrasında ilk istifa şoku yaşandı. Bir ay önce seçilen Ankara Pursaklar Belediye Başkanı AKP’li Ayhan Yılmaz ani bir kararla görevinden istifa ettiği ileri sürüldü. AKP yönetiminin ikna etmeye çalıştığı Yılmaz’ın, telefonlarını kapattığı iddia edildi.

Sözcü’den Veli Toprak’ın haberine göre; 2015'te AKP'den Ankara milletvekili seçilen Ayhan Yılmaz, 5 aylık kısa süren milletvekilliğinin ardından yeniden aday yapılmamıştı. 31 Mart'ta Pursaklar Belediye Başkan adayı olan Yılmaz, yüzde 72 oy alarak Ankara'da merkez ilçeleri içinde en yüksek oy almıştı.

KAYMAKAMA İSTİFASINI VERDİ

Ayhan Yılmaz, istifasına ilişkin dilekçesini Ankara il yönetiminde yer alan oğlu Mücahit Yılmaz aracılığıyla Pursaklar kaymakamlığa teslim ettiği ileri sürüldü. İstifası duyulunca parti yönetimi Yılmaz'ı ikna etmek için uğraş verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Ayhan Yılmaz ile genel merkezde dün gece görüştü. Erdoğan’ın ikna çalışmasına olumsuz cevap verilmesi üzerine parti yöneticilerine “ısrarcı olmayın.” dediği öğrenildi.

“AYAĞIM GİTMİYOR”

Sözcü’den Veli Toprak’ın edindiği bilgiye göre Ayhan Yılmaz, belediye başkan adaylığına sıcak bakmıyordu. Yakın çevresine “Aday olmak istemiyorum. Ancak büyükşehir kaybedilirse suçu benden bilecekler. O yüzden mecburen aday oldum” dedi. Başkan seçildikten sonra da “Ayağım gitmiyor” diyerek içinde bulunduğu durumu aktardı. Yılmaz, başkanlıktan istifa etmeden önce son icraat olarak lüks makam aracını değiştirdi. Volvo marka aracını yerine Skoda araç aldı ve “Pursaklar Belediyesi olarak almış olduğumuz tasarruf kararları doğrultusunda makam aracımızı daha ekonomik bir araçla değiştirdik. Eski makam aracını satarak hem bütçemize katkı sağlayacağız hem de israfın önüne geçmiş olacağız” demişti.
AYHAN YILMAZ KİMDİR

1963 yılında Ankara'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimimi Ankara'da tamamladı. El Ezher ve Medine İslam Üniversitesi'nde İslam Hukuku alanında eğitim gördü. Lise yıllarından itibaren çeşitli sivil toplum kuruluşunda aktif görevlerde bulundu. Siyasi hayatına Refah Partisi ile başladı. Refah Partisi İl Yönetim Kurulu Üyeliği, Fazilet Partisi İl Başkan Yardımcılığı, Ankara Büyükşehir Belediyesi Fazilet Partisi Grup Başkanvekili, 3 dönem Ankara Büyükşehir Belediyesi AKP Grup Başkanvekillikleri, 5 seçimde Ankara İl SKM Başkanlıkları, AKP Ankara İl Başkan Yardımcılığı ve 25. Dönem AKP Ankara Milletvekilliği görevlerinde bulundu.

31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimlerine Cumhur İttifakı AKP Pursaklar Belediye Başkanı olarak giren Ayhan Yılmaz, aldığı yüzde 73,06'lık oy oranı ile Pursaklar Belediye Başkanı Seçildi. Evli ve 4 çocuk babası olan Ayhan Yılmaz iyi derecede Arapça bilmektedir.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ