Erdoğan'dan skandal: Dedesinin belgesini yayınlattı!

Gündem 3 Kasım 2018 19:57
Videoyu Aç Erdoğan'dan skandal: Dedesinin belgesini yayınlattı!
A
a

Yerel seçim öncesi Erdoğan'dan skandal: Dedesinin belgesini yayınlattı!

Erdoğan’ın dedesi Mutioğulları’ndan Kemal’in ‘şehadet belgesi’ kayıtlarda ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın son grup toplantısında donarak şehit olan askerleri anımsatarak "Benim dedem de Sarıkamış'ta şehit olmuştu' ifadelerini kullanmıştı. Erdoğan'ın bahsettiği belge ise Milli Savunma Bakanlığı'nın arşivlerinde bulunuyor.

Künye kayıt bilgilerine göre Erdoğan'ın dedesinin Mutioğulları'ndan Kemal'in Rize Askerlik Şubesi Başkanlığı'ndan askerde kayıp olanlara ait silahaltı defterinde kaydı yer alıyor.

Belgede Silahaltı Defterinin 213.'üncü sayfasında Rize Ulucami köyünden Mutioğulları'ndan lakaplı Mustafa oğlu Kemal'in 'askerde meçhul 30.01.1337 (Mühür- Osman) şeklinde ifadeler yer alıyor.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde, askerlikte vefat edenlerin işlemleri Harbiye Nezareti tarafından 1909 tarihli Askeri Tekaüt ve İstifa Kanunu'na göre yürütülüyordu. Doğrudan kurşun, kılıç, bomba gibi düşman atışıyla vefat edenler şehit olarak kayıtlara yazılıyordu. Donma, güneş çarpması boğulma veya salgın hastalık gibi nedenlerle vefat edenler ise şehit olarak nitelendirilmiyordu.

Recep Tayyip Erdoğan'ın dedesinin ismi bu nedenle şehit olarak kayıtlarda yer almıyordu. Ancak Erdoğan'ın dedesinin o tarihlerde askere gittiği ve askerde şehit olduğu Rize Askerlik Şubesi askerde kayıp olanlara ait silahaltı defterinde 'askerde meçhul' ifadeleriyle yer aldı. Yine o dönem silah arkadaşlarının anlatımıyla dedesinin donarak şehit olduğu bilgisi de kayıtlarda bulunuyor.

1000
icon
Musafir 4 Kasım 2018 09:43

Bak işine gelse nasıl ispatlıyor hadi bi de diplomanı ispatla sana

1 2 Cevap Yaz
Gengiz Kaan 3 Kasım 2018 23:21

Bagatalı eşkiye Teyup' a ne oldu acaba?...

0 1 Cevap Yaz
zuhal 3 Kasım 2018 23:09

asalet ariyor kendine ama o bile don mus:):)

0 0 Cevap Yaz
Gül 3 Kasım 2018 21:57

Dedesinin ölüm belgesi bile çıktı Diploma çıkmadı🤣

0 5 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ