Erdoğan'ın da içinden geldiği Akıncıların Müjde Ar tutkusu...

Magazin 26 Mart 2018 20:26
Videoyu Aç Erdoğan'ın da içinden geldiği Akıncıların Müjde Ar tutkusu...
A
a

1975-1978'li yıllarında Erdoğan'ın da içinden geldiği Akıncıların Müjde Ar tutkusu...

Yazar Fehmi Çalmuk'un "Anılar, Olaylar, Belgelerle MTTB'nin Yüzyılı" alt başlığını taşıyan yeni kitabı "Büyük Doğu'nun Atlıları" Hoton Yayınları etiketiyle basıldı ve yayınlandı.

"Büyük Doğu'nun Atlıları", Türk siyasi tarihinde önemli yer tutan Milli Türk Talebe Birliği'ni ve Akıncılar'ı tanıklıklar ve belgeler ışığında bugüne taşıyor.

Kitapta aktarılan tanıklıklardan biri Mesut Uçakan'a ait... 

Müjde Ar’ın oynadığı “Lanet” filminin galasında izleyicilerin Müjde Ar'ı "Mücahide Müjde" sloganlarıyla selamlamasının öyküsünü filmin yönetmeni Mesut Uçakan anlatıyor.

İşte Fehmi Çalmuk'un kitabındaki "Müjde Ar’a 'mücahide' sloganları" başlıklı o bölüm:

"Talebe Birliği içindeki ağır ekonomik koşullara rağmen Mesut Uçakan’ın ikinci sinema çalışması baş rolünü Müjde Ar’ın oynadığı “Lanet” filmidir. Filmin galasında kadın seyircilerin büyük ilgisi beyaz perdede gördüğünü, sokakta yaşamak olarak da anlatılabilir belki:
'Lanet filminde zamanında İdealist Hanımlar Derneği Başkanı Şule Yüksel Şenler’di ve sağolsun çekimde bana çok yardımcı oldu. Gene Müjde Ar’la beraber çekim esnasında da yardımcı oldu. Film vizyona girmeden önce Şule Yüksel Hanım ‘bu filmin galasını yapalım’ dedi. Tepebaşında bir açık hava gazinosu vardı, üç bin kişilik. Açık hava gazinosuydu. Orada galasını hanımlar galasını yaptık ve manzara gerçekten görülmeye değerdi. 1978 yılı idi. O gazino silme tesettürlerle doldu. Yani 3000’e yakın tesettürlü hanım geldi. Bir de artık uyduruk bir 16’lık gösterisiyle gösteri yapmaya çalıştık o kadar heyecan vardı, coşku vardı. Tabi Müjde Hanım’ı çağırdık galaya. Önce ‘gelemem’ dedi ama sonra bizim yapımcı ikna etti, geldi. O günde herhalde bir düğüne falan gidiyordu çok dekolte kıyafetler vardı üzerinde. Mini etekler, japone kollar falan bilmem ne. Tabi sahneye çıktığı zaman bu 3000’e yakın hanım hep bir ağızdan ‘Mücahide Müjde, Mücahide Müjde’ diye bağırmaya başladı. Yani seslenemeye. Yani görülecek bir fotoğraftı. Sonra çıkarken Müjde Hanım’a dedim ‘görüyor musun seni nasıl görmek istediklerini seslendirdiler’ diye. O da ‘haklısın Mesutcum ama çok geç’ gibi bir cevap verdi bana. Ama orada böyle çok ilginç fotoğraflar oldu. Hele Lanet’te yaşadıklarım bambaşka bir şeylerdi. Öyle ki film çekimine girmiştim ama talebeydim. Cevizlibağ’daki Atatürk Yurdu’nda kalıyordum. O Cevizlibağ’ın taban üst geçitinden geçerken kaç defa dua etmişimdir ağlayarak ‘Yarabbi ne olur bu para 3 gün ancak yetecek, daha sonrasını devam edemeyeceğim, bir kaza ver de doğal olarak bu çekim kalsın.’ Kaçmak durumunda kalacağım ki kendime yediremiyorum tabi. Ama son anda duamız kabul oldu. Fırsat bulup gene işimizi devam ettirdik.'”

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

Hangi futbol kulübünü destekliyorsunuz?

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR