Erdoğan'ın yaptığı atama "yok artık" dedirtti

Gündem 15 Ekim 2018 09:59
Videoyu Aç Erdoğan'ın yaptığı atama "yok artık" dedirtti
A
a

Erdoğan'ın yaptığı atama "yok artık" dedirtti...Kuzu kurda emanet...

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) Genel Müdürlüğü’ne atadığı İzzet Alagöz’ün, EÜAŞ’nin işlerini yapan TEMSAN’la ortak şirketi olması akılları karıştırdı.

Erdoğan’ın, geçen hafta EÜAŞ Genel Müdürlüğü’ne gerçekleştirdiği atama, tartışmaları da beraberinde getirdi.

Cumhuriyet'ten Mahmut Lıcalı'nın haberine göre, atanan İzzet Alagöz ’ün EÜAŞ’nin işlerini yapan devlete ait olan TEMSAN’la ortaklaşa başka bir şirketi olduğu belirlendi.

EÜAŞ Genel Müdürlüğü’ne atanan Alagöz’ün sahibi olduğu NİCE Mühendislik Enerji Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. devlete ait olan TEMSAN A.Ş. ile 2016 yılında ortak bir şirket kurdu. Söz konusu şirketin kuruluşu Sayıştay raporlarında da yer alırken, şirketin ortaklık yapısı özel sektör payı yüzde 60, kamu payı yüzde 40 olarak belirlendi. TEMSAN Enerji ve Otomasyon Sistemleri A.Ş. adıyla kurulan şirkette Alagöz, yönetim kurulu üyesi olurken, şirketin iş yaptığı referanslarının başında EÜAŞ geliyor.

"KURDA KUZU TESLİM EDİLDİ"

CHP Parti Meclisi üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Alagöz’ün EÜAŞ’ye atanmasının “skandal olduğunu” belirterek,“Alagöz, EÜAŞ’nin genel müdürü olarak bundan sonra EÜAŞ’nin işlerini kendi özel şirketine mi verecek? Bu nasıl bir mantıktır? Resmen EÜAŞ, genel müdüre peşkeş çekilmiş, kuzu kurda teslim edilmiştir. Bu atama insanların aklıyla dalga geçmektir.
Eğer Cumhurbaşkanı, bu ilişki ağını bilmiyorsa kendisini yanıltıyorlar. Ama bilerek bu atamayı yaptıysa daha da vahim bir durumdur” 
dedi. CHP’li Öztunç, bu tür atamaların devletin geleneklerine aykırı olduğunu da dikkat çekerek, “Bir yandan özel bir firmanın sahibi olacaksınız, öbür yandan EÜAŞ’ye atanacaksınız. Bu durumu Enerji Bakanı sindirebiliyorsa burada daha büyük bir sorun var demektir” diye konuştu. Öztunç, söz konusu yanlışın düzeltilmesi gerektiğini ifade etti.

1000
icon
SORGULAYAN DÜŞÜNEN VATANDAŞ 16 Ekim 2018 12:56

BUNA HİÇ ŞAŞIRMADIM

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ