Erdoğan onları da etkiledi...AKP’nin ısrarı bebekleri sakat bırakıyor!

Gündem 23 Kasım 2017 13:37
Videoyu Aç Erdoğan onları da etkiledi...AKP’nin ısrarı bebekleri sakat bırakıyor!
A
a

Sezaryen ile yapılması gereken doğumların hükümetin ısrarıyla normal doğumla ...

Hükümet, 100 doğumdan 53'ünün sezaryenle yapıldığını belirterek genelgeler ve teşviklerle normal doğumu arttırmak isterken yurdun dört bir yanından normal doğum ısrarı nedeniyle bebeklerin sakat doğduğu haberleri geliyor. "Normal doğum ısrarı" nedeniyle çocukları sakat doğan aileler kurdukları iletişim ağı ile birbirlerine destek oluyor. Çok sayıda aile Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) ya da Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) yoluyla mağduriyetlerini devletin üst katlarına iletmeye çalışıyor. Suç duyurusu duyuruları "doktor hatası" değil, "doğum komplikasyonu" olarak sonuçlanıyor.

SKANDAL İDDİALAR
Doğumhanelerde yaşanan skandallar; whatsApp ve sosyal medya gruplarında anlatılıyor, suç duyurusu dilekçelerine yansıyor. İddialara göre bebeğin ve annenin kilo takibi dikkatli yapılmıyor, ultrason testleri uzman hekimlerce takip edilmiyor, doğum işlemi ebelere teslim ediliyor. Sezaryen ile yapılması gereken doğumların, normal doğumla gerçekleşmesi nedeniyle yaşanan zorluklar, zorla doğuma bağlı olarak bebeklerin “Brakial Pleksus Yaralanması (Kol Felci)”, “Serabral Palsi (Beyin Felci)”, “Epilepsi”; yutkunma, konuşma, görme ve duyma bozuklukları ile doğması, ailelerin iddialarının ortak noktasını oluşturuyor. Bebeklerin kolundaki sinirlerin kopması ile oluşan “kol felci” yaşam boyu sürüyor, çok uzun süre takip ve rehabilitasyon gerektiriyor. Ailelerin iddialarına göre doğum işlemi daha 35, 36, 37 ve 38. haftalar gibi sürecin doğal sonucuna haftalar varken başlatılıyor, henüz hazır olmayan anne bedenine suni sancı uygulanıyor. Doğumhanede görevli temizlik ve güvenlik görevlileri de doğumlara dahil ediliyor, orantısız bir şekilde karın bölgesine baskı yapılıyor. Orantısız güçle yapılan çekme ve vakumlama işlemleri nedeniyle ağır travmalar meydana geliyor.

‘KARNIMA ÇÖKTÜREREK...’
Cumhuriyet’ten Sinan Tartanoğlu’nun haberine göre Sinop’ta bir anne yaşadığı durumu, “Beni suni sancı ile normal doğuma aldılar. Suni sancıyı arttırdılar, arttırdılar. Hemşire hanım yanındaki hizmetli bayana karnıma çöktürerek bastırarak çocuğu sıkıştırdılar. Zorla doğum yaptırdı. Çocuğum doğduğunda ses vermedi, canlı olarak doğmadı. Yoğun bakım kuvezine aldılar. Duyma, oturma, konuşma hiçbir şey yok. Beyin oksijensiz kaldığı için doğum hatası olarak söylendi” ifadeleri ile anlatıyor.

KORDON DOLANDI
Tokat’tan suç duyurusunda bulunan ve BİMER’e başvuran bir anne, “17 Eylül 2017 tarihinde Tokat devlet hastanesinde doğum yaptım. Bebeğimin boynuna kordon dolanmış ve kaka yuttuğu belirlenmiş. Bebeği kalp atışlarının yavaşladığını öngörmelerine rağmen zorla normal doğum yaptırdılar. Bir an evvel sezaryenle yavrumu kurtarmaları gerekirken normal doğum için uğraştılar. Ve maalesef sezaryen operasyonu yapacak doktor hiç gelmedi. En azından gelseydi, bir ultrasonla baksaydı, boynuna kordon dolandığını görerek acil sezaryene almalıydı ama gelmedi. Bizim de çocuğumuz felçli durumda. Bize BİMER şikâyetimizin ardından yapılan açıklama; ‘7/24 burada kadın doğum doktoru bulunduramayız’ oldu” sözleri ile aktarıyor.

TEMİZLİKÇİLER BASTIRDI
Bir başka olay ise İzmir Torbalı Devlet Hastanesi’nde yaşandı. Aile olayı, “2014 yılında defalarca kontrolsüz şekilde ebeler ve temizlikçilerin karnıma sertçe basınç vererek, doktorun da vakumla defalarca çekmesi ile 3 kilo 100 gram dünyaya geldi. Sağ kol sinir zedelenmesi ve köprücük kemiği kırılmıştı. Emmesi zayıf diye apar topar başka hastaneye sevk edildi. 9 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra verildi” olarak ifade ediyor.

OMURİLİK KOPUĞU
4 bin 60 gram olarak Ocak 2017’de İstanbul Üsküdar Hospital Türk Hastanesi’nde doğan bir erkek çocuk. Aile, “Doktorun daha fazla beklememek için ebelerin, hademelerin annenin üzerine çıkıp baskı yaptırmak yoluyla doğmaya zorlanması sonucu, açılmayan kanala sıkışarak bütün yaşamsal fonksiyonları duran bebeği kanaldan çekemeyen doktor, doğumu izlemek için dahi doğumhaneye alınmayan babasının ve teyzelerinin acilen doğumhaneye alınarak kanala sıkışan bebeğin, babasına çektirilerek çıkartılması sonucu üç tam omurilik kopuğu, iki zedeli sinir, kafatası çatlağı... 11 gün yoğun bakım. Şu an sağ kolda sadece omuzda biraz hareket var” diyor.
TIRNAK İZLERİ
Bir başka anne ise yaşadıklarını “4 kilo 150 gram çocuğu hiç sancım olmadığı halde, suni sancı ile normale zorladılar. Sol kaburgamı kırdılar. İki kere kalbi durdu. Çocuğun boynundaki tırnak izleri hâlâ duruyor” sözleri ile anlatıyor.

'RİSKLİ OLDUĞUNU BİLE BİLE...'
Eskişehir’de doğum yaparak hastane hakkında suç duyurusunda bulunan bir başka anne de başından geçenleri, “Çocuğun kilosuna 3 bin 900 dediler, 4 bin 100 gram olarak dünyaya geldi. Hamilelik şekerim olmasına rağmen ve insülin kullanmama rağmen doktor riskli olduğumu bile bile doğumuma girmedi. Gerekli özeni göstermedi. Kızım üç gün yoğun bakımda kaldı fakat bize yaralanma ile ilgili hiçbir bilgi vermediler. Normal doğuma uygun olmadığım halde zorla normal doğum yaptırmaya çalıştılar. Çocuk ilerlemediği halde uğraşacaklarına eğer sezaryene alınsaydım çocuğum bu durumda olmayacaktı” ifadeleri ile özetliyor.

ÜÇ SİNİR KOPTU İKİ SİNİR ZEDELİ
2015’te Ankara’da yaşanan Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşanan olay ise “34 haftalık erken doğum. 2 buçuk kilo. Açılmam olmadan asistan doktor ısrarıyla normal doğuma alındım. Karnıma defalarca bastırdılar, bir türlü çıkaramadılar. Boyun omurgasından çektiler sıkıştı ve bebek gelince hemen 2 elini tuttular. 1 hafta kuvezde kaldı. Sonuç 3 sinir kopuk. Sağ gözü kapalı, 2 sinir zedelenmiş” olarak aktarılıyor.

'ÖLÜYORUM AMELİYAT EDİN'
İstanbul’da Özel Erdem Hastanesi’nde 2014 Eylül’ünde gerçekleşen doğum ile ilgili olarak anne, “Sadece kontrol için gittim, bana suni sancı vererek 9 saat bekledikten sonra doğuma aldı. Bebeğim 4 bin 230 gramdı ve ölü olarak doğdu. 5 gün yoğun bakımda kaldı. Doğum esnasında bile kas gevşetici vurdular. Açılma olmadığı halde zorla üzerime 10 kere iki kişi çıktılar. Doğum olmayınca vakumlu çekmeyi planladılar. ‘Ben ölüyorum artık. Beni ameliyat edin’ dediğim halde yine istediklerini yaptılar” diyor. Sağlık Bakanlığı, doğumhanelerde yaşanan bu skandallar için yazılı ve sözlü sorularımıza yanıt vermedi.

DOĞUMDA UNUTULAN SARGI BEZİ ÖLDÜRDÜ
İzmir’de, sezaryenle yaptığı doğumda rahminde unutulan sargı bezi, defalarca kontrole gitmesine rağmen fark edilmeyen 22 yaşındaki Harika Kanık, vücudunun iltihaplanması sonucu 6 ay içinde yaşamını yitirdi. Adli Tıp İhtisas Kurulu’nun kusurlu bulduğu Dr. Ü.Ç. ile ameliyathane hemşiresi H.C. hakkında ‘taksirle ölüme neden olmak’ suçundan 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Dr. Ü.Ç’ye İzmir Tabip Odası tarafından da 3 ay meslekten men cezası verildi. Kararın gerekçesinde, “Ameliyat bölgesinde yabancı cisim unutulması ciddi bir özensizlik olarak değerlendirilmiş, hastanın vefatı ile sonuçlanmış süreçte Ü.Ç’nin hata ve ihmali olduğu kanaatine varılmıştır” denildi. Ü.Ç ve hemşire, önümüzdeki günlerde yargıç karşısına çıkacak.

ERDOĞAN'IN SÖZLERİYLE BAŞLADI
Sezaryen ve kürtaja ilişkin “devlet politikası” AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde, Haziran 2013’te yaptığı “Yıllarca doğum kontrolü mekanizmalarını çalıştılar. Adeta bizim vatandaşlarımızı, halkımızı kısırlaştırdılar. Sezaryen ve kürtaj denilen olay budur. Bunları yaparken de adeta cinayet işlediler” açıklaması ile şekillenmeye başladı. Kadınların normal doğum konusunda cesaretlendirilmesi gerektiğini belirten Erdoğan, sezaryen oranlarının azaltılması konusunda da bir seferberlik başlatılması gerektiğini belirtti. Temmuz 2012 tarihinde çıkarılan ve sezaryen yasası olarak bilinen düzenleme ile sezaryen, anne ve bebek için tıbbi zorunluluk koşuluna bağlandı. Ancak, “Gerekli tedbirlerin alınmasına rağmen anne veya bebekte meydana gelebilecek istenmeyen sonuçlardan dolayı hekimin sorumlu tutulmamasının” önü açıldı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ