Erdoğan tutuklanmamak için o raporu görmeden uçağa binmemiş!

Gündem 21 Eylül 2017 19:48
Videoyu Aç Erdoğan tutuklanmamak için o raporu görmeden uçağa binmemiş!
A
a

Erdoğan’ın ABD gezisi öncesi ekibinden kapsamlı bir diplomatik dokunulmazlık raporu istediğini öne sürdü.

Yeniçağ yazarı Ahmet Takan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD gezisi öncesi ekibinden kapsamlı bir diplomatik dokunulmazlık raporu istediğini öne sürdü.

Zafer Çağlayan ve korumaları hakkındaki tutuklama kararı Erdoğan'ı ABD'ye gitmeden önce tutuklanma korkusu ile karşı karşıya bıraktı. Takan’ın iddiasına göre Erdoğan esaslı bir diplomatik dokunulmazlık raporu gördükten sonra ABD’ye ziyaret etmeye karar verdi.

Takan’ın iddiası şu şekilde;

Başkentte iktidarın derin kulislerinde şu günlerde birinci gündem maddesi; "Tayyip Erdoğan sonrası.." Ancak bana az bir şey müsaade edin. Gazetecilik mesleğinin ilkelerine sadık kalarak yine genele göre ana gündem maddelerini izleyerek devam edeyim;

Kabin ekibi gazeteciler, New York dönüş yolunda kendilerine dikte ettirilenlere sadık kalarak, "dünya lideri"nin BM Genel Kurul toplantılarında ne kadar mühim işler yaptığını, Trump ile görüşmesini de kronometreyi en az 5'e katlayan içerikle yurdum insanına aktaracaklardır. Herhalde Zarrab dosyasına da değineceklerdir!.. İşte tam bu noktada, Ankara ikametgahlı gazeteci olarak ABD seyahati öncesine dönmek ve çok önemli bir kulis haberini aktarmak istiyorum. Pek de iyi hatırlayacağınız üzere, bu kritik seyahat öncesinde Zarrab dosyasına, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, eski Halkbank Genel Müdürü ve bir yardımcısı eklenip haklarında da tutuklama kararı çıkınca sarayın çarşı pazarı karışmıştı. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı korumalarının hakkında yakalama kararı veren ABD'nin Başkanı Trump'dan seyahat öncesi randevu koparan R. Erdoğan'ın uçağa binene kadar gidip gitmeyeceği soru işareti olmuş ve tartışılmıştı. Saraydaki kaynaklardan öğrendiğime göre, Erdoğan işi garantiye almış!.. Nasıl?.. Seyahat planlamaları yapılırken, saraydaki hukuk danışmanlarından ve bazı uluslararası hukukçulardan "diplomatik dokunulmazlık" konusunda esaslı bir rapor istemiş. Sonuca gelelim. Sarayın hukukçuları (mealen) şöyle demiş;
"New York'ta yapılacak BM Genel Kurul toplantıları diplomatik dokunulmazlık kapsamındadır. Diplomatik dokunulmazlığın güvencesi de Birleşmiş Milletler'dir. Bir ülkedeki yabancı Büyükelçiliklerin ve yerleşkelerinin diplomatik dokunulmazlık kapsamında olduğu gibi..."

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ