Esad Araplara kızdı: Filistin'i sattılar!

Dünya 18 Kasım 2017 23:57
Videoyu Aç Esad Araplara kızdı: Filistin'i sattılar!
A
a

Esad; Arap olarak nitelendiren bu zihniyet ile aynı çizgide olmadıklarını vurguladı.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Arap ülkelerinin ve Arap Birliğinin bölge ülkelerinin içişlerine karıştığını belirterek; “Bu ülkelerde yaşanan sorunlara karşı bölgede yıkıcı rolleri var” dedi.

İran’ın yarı resmi haber ajansı Tesnim’de yer alan habere göre, bazı Arap milliyetçisi gruplar ile bir araya gelen Esad; “Eğer Arap milliyetçiliği ve milliyetçilik bu ise biz bunu kabul etmiyoruz” diyerek kendilerini Arap olarak nitelendiren bu zihniyet ile aynı çizgide olmadıklarını vurguladı.

Esad, konuşmasında milliyetçili faaliyetleri etkileyen diğer nedenlerin dünyaya hakim olan siyaset ve Arap ülkelerinin kendi halklarının çıkarlarını gözetmeyerek ortaya koydukları politikaların sonuçları olduğunu ifade etti.

“SURİYE’DE BAŞARISIZ OLDULAR”

“Bölgede vekalet savaşları başlamadan önce bu mesele henüz açığa çıkmamıştı” diyen Esad, Arap ülkelerinin ve Arap Birliğinin Libya’ya askeri müdahaleyi desteklediklerine işaret etti.

Arap baharı ile yaşanan süreçte Suriye’nin de Arap ülkeleri ve Arap Birliği tarafından hedef alındığını belirten Esad, “Ancak bölgenin siyasi şartları değişti ve onlar Suriye’de başarısız oldular” ifadelerini kullandı.
“FİLİSTİN’E İHANET İÇERİSİNDELER”

Bazı bölge halklarının ve Arap ülkelerinin Filistin meselesine ihanet içerisinde olduğunu belirten Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad; “Filistin halkına kapılarını açan ülkeler bugün Filistin’e ihanet içerisindeler. Bu durum bazılarının milliyetçiliğe bağlılıkta henüz ham olduğunu göstermektedir” dedi.

Esad konuşmasında son olarak; “Komplolar karşısında teslim olmayacağız ve kaçmayacağız. Onların Arap milliyetçiliği bu bölgenin kültürel ve dini değerleri ile hiçbir irtibatları yoktur. Duygusal olarak Arap milliyetçiliğine bağlı olmamak gibi bir düşünce kimsenin çıkarına değildir. Bölgede yaşadığımız birçok sorunun nedeni duygusal milliyetçiliğin olmamasıdır” dedi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ