Esad'dan 'Adana Mutabakatı' yanıtı: Türkiye teröristleri desteklemesin

Gündem 27 Ocak 2019 19:45
Videoyu Aç Esad'dan 'Adana Mutabakatı' yanıtı: Türkiye teröristleri desteklemesin
A
a

Suriye Arap Cumhuriyeti Başkanı Beşar Esad'dan 'Adana Mutabakatı' yanıtı: Türkiye teröristleri desteklemesin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ziyaretinin ardından yaptığı konuşmada, 1998 yılında Suriye ile Türkiye arasında Adana Mutabakatı imzalandığını hatırlatarak, "bunun altında bir yerde bölücü terör örgütünün bize teslimi yatıyordu. Şimdi tabii dünkü seyahatten sonra Sayın Putin’le yaptığımız görüşmelerle bu Adana Mutabakatı'nın yeniden gündeme gelmesi, bunun üzerinde ısrarlı bir şekilde durmamızın gerekliliğini daha iyi anlıyoruz" demişti.

Erdoğan’ın sözleri üzerine Suriye Devleti’nin resmi haber ajansı SANA’dan dikkat çeken bir haber yayımlandı. “Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığında yetkili bir kaynak ‘Adana Mutabakatı’ konusuna açıklama yaptı” ifadelerinin kullanıldığı haberde, Suriye’nin Türkiye ile imzalanan “Adana Mutabakatı”na sadık olduğunun altı çizildi.

“Suriye’nin Adana Mutabakatı ve tüm şekilleriyle terörle mücadele konusunda iki devlet arasındaki tüm anlaşmalara hâla tam olarak bağlı olduğuna vurgu yapan yetkili kaynak; fakat Türkiye rejiminin 2011 yılından beri bu anlaşmayı ihlal ettiğini ve ihlal etmeye devam ettiğinin altını çizdi. Yetkili kaynak Türkiye rejiminin 2011 yılından beri Suriye ve halkına karşı teröre her türlü desteği temin edip finanse ettiğini, eğitimin yanı sıra güvenli geçit ve barınak temin ettiğini vurguladı” denilen haber şöyle devam etti:

“Yetkili kaynak dolayısıyla Adana Mutabakatının herhangi bir şekilde yeniden etkinleştirilmesinin iki devlet arasındaki sınırların eski haline dönmesini gerektirdiğinin altını çizdi. Adana Mutabakatının yeniden etkinleştirilmesinin aynı zamanda Türkiye rejiminin teröre her türlü desteğini kesmesini gerektirdiğini vurgulayan yetkili kaynak; Suriye topraklarında bulunan askeri güçlerinin tamamını geri çekmesi gerektiğini belirtti.

Yetkili kaynak ancak bu şekilde iki devlet ve sınırlarının güvenliğini garantileyen Adana Mutabakatının yeniden etkinleştirilebileceğini vurguladı.”

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ