Eski Diyanet İşleri Başkanı'ndan skandal açıklama

Gündem 12 Mayıs 2017 20:46
Videoyu Aç Eski Diyanet İşleri Başkanı'ndan skandal açıklama
A
a

Eski Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, yapılan bir araştırmada, toplumun yüzde 70'inin, "Dindar olmak, ahlaklı olmayı gerektirmez" dediğinin görüldüğünü aktardı.

Eski Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, "Geçenlerde bir hocamız alan araştırması yaptı. Bir soruya canım çok sıkıldı. Soru şuydu: ‘Dindar olmak ahlaklı olmayı gerektirir mi?’ Cevap verenlerin yüzde 70’i ‘hayır gerektirmez’ cevabını verdi" dedi. 

Karar yazarı Elif Çakır'ın aktardığına göre Ondokuz Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde gerçekleştirilen "İlim ve Ahlak Zemininde İslam’ı Anlamak" başlıklı konferansta konuşan Bardakoğlu, şunları söyledi:

“Müslümanlıkla ahlak birbirinden hayli ayrıldı. Günümüz insanı ‘dindar ahlaklı olmayabilir’ diye düşünebiliyor artık. Geçenlerde bir hocamız alan araştırması yaptı. Bir soruya canım çok sıkıldı. Soru şuydu: ‘Dindar olmak ahlaklı olmayı gerektirir mi?’ Cevap verenlerin yüzde 70’i ‘hayır gerektirmez’ cevabını verdi. Bu soruya cevap verenler herhalde Kant’ı okuyarak mevcut duruma bakarak cevap veriyorlar. Teorik, entelektüel olarak doğru bir cevap olsa da bu vahimdir. Bu soruya bir Müslüman ülkede ‘hayır efendim bir insan dindarsa ahlaklıdır’ denilmesi gerekirdi. Oysa günümüz insanı ‘dindar ahlaklı olmayabilir’ diye düşünebiliyor. Oysa Müslümanın en temel özelliği güvenilir olmasıdır.”

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

Hangi futbol kulübünü destekliyorsunuz?

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR