FETÖ sopasını gören YSK Başkanı bu sözlerini yutacak mı

Gündem 6 Mayıs 2019 13:28
Videoyu Aç FETÖ sopasını gören YSK Başkanı bu sözlerini yutacak mı
A
a

AKP'nin 'FETÖ sopası'nı gören YSK Başkanı bu sözlerini yutacak mı

YSK’nın kararına 1 gün kala, dün Anadolu Ajansı bir haber servis etti. Haberde, İstanbul’da 31 Mart Yerel Seçimlerinde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla sandık kurulu başkan ve üyeleri hakkında başlatılan soruşturmada 43 şüphelinin FETÖ’yle irtibatı olduğu iddiası ortaya atıldı.
Peki, AA’nın servis ettiği haber siyasi kulislerde nasıl değerlendiriliyor? Kulislerde konuşulanlara göre AA’nın servis ettiği haber YSK’ya tehdit olarak değerlendirildi. Savcılığın yürüttüğü soruşturmanın karardan bir gün önce duyurulması, YSK’ya “seçimi iptal etmezseniz sizi FETÖ’cü ilan ederiz” mesajı taşıdığı ileri sürüldü.

31 Mart yerel seçimleri geride kalmasına rağmen AKP'nin İstanbul seçimlerine itirazı sürüyor.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), İstanbul seçimlerinin iptaline yönelik başvuruyu görüşmek üzere bugün toplanacak. YSK'nın bugün İstanbul’la ilgili nihai kararını vermesi beklenirken, tartışmalar da devam ediyor.

SEÇİMLERDEN ÖNCE NE DEMİŞTİ

Muğla Fethiye'de 10 yıl hakimlik yapan YSK Başkanı Sadi Güven'in, 31 Mart yerel seçimleri öncesinde Murat Sökdü'nün haberine göre; katıldığı bir düğün töreninde söyledikleri yeniden gündeme geldi. 

Fethiye'nin eski Belediye Başkanı Behçet Saatcı'nın oğlunun düğününe, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'la beraber katılan YSK Başkanı Sadi Güven, 31 Mart seçimlerine dönük sandık uyarısında bulunmuştu. Sadi Güven o düğünde, "Tüm siyasi partiler sandıklarına sahip çıksın. Görevlilerini eğitsinler" demişti.

"SEÇİMİ YÖNETEN DE SAYAN DA ONLAR..."

YSK Başkanı Sadi Güven, o dönem katıldığı düğünde, seçime katılan partilere seslenerek şu ifadeleri kullanmıştı:

"Seçimleri yapan da seçimde yarışanlar da siyasi partilerdir. Bizler işin koordinasyonunu yapıyoruz ve bazı durumlarda kararları veriyoruz. Tüm siyasi partilere söylediğim sandıklarına sahip çıksınlar. Sandığın başında seçimi yöneten de, sandıklardaki oyları sayan da onlar. İtirazlara ilk aşamada karar veren de onlar. Sandıklara sahip çıktıkları takdirde hiç bir sıkıntı olmadan seçimi sonlandırırız.”

”DEĞİŞTİRİLMESİ MÜMKÜN OLMAYAN TUTANAKLAR”

"Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da aynı güzellikte seçimler devam eder" diye de belirten Sadi Güven, şunları söylemişti:

"Biz 2014 yılından bugüne internet sitemizde Türkiye’de siyasi partililerin tutmuş olduğu tutanakları ıslak imzalı olarak tüm vatandaşlarımızın incelenmesine sunduk. İlçe birleştirmesini de görebilirler. Bunlar kara kodlu ıslak imza olduğu için değiştirilmesi mümkün olmayan tutanaklardır. En önemlisi o tutanakların sağlıklı tutulmasıdır. Siyasi partiler kendi sandıklarına verecekleri temsilcileri eğitsinler ve sandıklarına sahip çıksınlar. Seçimin tüm vatandaşlara hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum."

SÖZLERİNİN ARKASINDA DURACAK MI

YSK'nın İstanbul seçimlerine dair vereceği karar merakla beklenirken, YSK Başkanı Sadi Güven, yerel seçimlerden önce sarf ettiği bu sözlerinin arkasında durabilecek mi hep beraber göreceğiz...

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

Hangi futbol kulübünü destekliyorsunuz?

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR