G20 zirvelerinin istenmeyen ismi: Erdoğan

Gündem 29 Haziran 2017 14:38
Videoyu Aç G20 zirvelerinin istenmeyen ismi: Erdoğan
A
a

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iki yıldır G20 zirvesinde adeta istenmeyen kişi ilan edildi.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Washington'da ABD Başkanı Donald Trump'ı ziyareti sırasında korumalarının protestoculara saldırması nedeniyle Alman hükümetinden Recep Tayyip Erdoğan'ın korumalarının Almanya'ya gelmesi durumunda gözaltına alınacağı uyarısı gelmişti. Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel de bugün yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Almanya'da G20 zirvesine katıldığında halka seslenmek istediğini ve bunu uygunsuz bulduklarını söyledi.

Tayyip Erdoğan, başkanlık referandumu öncesinde de Almanya ve Hollanda başta olmak üzere Avrupa Birliği(AB) ülkeleriyle diplomatik kriz yaşamış, Erdoğan'ın AB ülkelerinde yapmak istediği mitingler engellenmişti. 

AB ile yaşanan diplomatik kriz, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın Hollanda'ya girişinin engellenerek sınırdışı edilmesi ve AB bölgesinde "istenmeyen kişi" ilan edilmesine kadar varmıştı.

GEÇEN YIL KİMSE TOKALAŞMAMIŞTI
Erdoğan'ın başta batı ülkeleri ile olmak üzere dış politikada yaşadığı kriz ve kendisine yönelik diplomatik tepkiler geçen yılki G20 zirvesine de damgasını vurmuştu. Çin'de gerçekleşen geçen yılki zirvede, "Aile fotoğrafı" çekileceği sırada Erdoğan tek başına yürümüş, o dönemin ABD Başkanı Barack Obama'ya yakın ilgi göstermesine rağmen kimse Erdoğanla tokalaşmamıştı.   

ABCGAZETESİ

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ