Gezici son anketini açıkladı: Akşener'den AKP'ye ağır darbe!

Gündem 15 Nisan 2018 17:42
Videoyu Aç Gezici son anketini açıkladı: Akşener'den AKP'ye ağır darbe!
A
a

Gezici son anketini açıkladı: Akşener'den AKP'ye ağır darbe!

Meral Akşener ve ekibinin kurduğu İYİ Parti muhtemel seçimde ne kadar oy alacak? Merak edilen sorunun yanıtı için kamuoyu araştırma şirketleri devrede. Referandum sonuçlarını bilen üç araştırma şirketinden biri olan Gezici Araştırma'nın son anket sonuçları ortalığı karıştıracak.

Türkiye genelinde 10-15 Ekim günlerinde 4.638 katılımcıyla yüz yüze görüşme metodu ile yürütülen araştırmanın hata payı güven aralığı sınırları içerisinde eksi artı yüzde 2.5 olarak belirtildi.

Düzenlenen anketin İYİ Parti'nin resmi kuruluşunun ilan edildiği 25 Ekim'den 10-15 gün öncesinde yapılması dikkat çekti.

Gezici Araştırma şirketinin son anketinde eski Meral Akşener'in kurduğu İYİ Parti'nin olası bir erken seçime girmesi durumunda yüzde 19.5 oranında oy alabileceği, bu durumda da AK Parti'nin oyunun yüzde 43.8 göründüğü ifade edildi.
MHP VE HDP BARAJ ALTI
Gezici Araştırma'nın anketine göre, İYİ Parti'nin seçime girmesi durumunda katılımcıların yüzde 8.8'i MHP'ye ve yüzde 7'si ise HDP'ye oy vereceğini söyledi. Bu durumda MHP ve HDP, TBMM'ye girmek için gerekli olan yüzde 10'luk barajın altında kalıyor.

AKP'YE AKŞENER DARBESİ
Şirketin sahibi Murat Gezici, araştırmaya göre katılımcıların yaklaşık yüzde 60'ının Akşener'in siyasi duruşunu olumlu olarak değerlendirdiğini, yüzde 32'sinin ise olumsuz bulduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

"Araştırmaya katılanların Akşener parti kurduğunda oy verip vermeyeceğine ilişkin dağılım incelendiğinde yüzde 10.1'i kesinlikle her koşulda oy vereceğini ifade ederken yüzde 19.1'i oy verebileceğini, yüzde 17.8'i kararsız olduğunu ifade etmektedir. Toplumun yüzde 50'sine yakın bu oran Akşener’in kurduğu partiye oy verme potansiyelinin büyüklüğünü gösteriyor."

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ