Gül ve Davutoğlu'ndan yeni parti mesajı

Gündem 10 Mart 2019 21:25
Videoyu Aç Gül ve Davutoğlu'ndan yeni parti mesajı
A
a

Erdoğan'ın karşısına çıkmaya yürekleri yetmez yorumları yapılırken Gül ve Davutoğlu'ndan yeni parti mesajı

Yeni parti iddialarının odağında olan Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu, eski Başbakanlardan Necmettin Erbakan hakkında konuştu. Gül, ''Kemiyete değil keyfiyete her zaman önem vermiştir. Kutuplaştıran bir insan da değildi. Çünkü kutuplaştırdığınızda davanızı yayamazsınız'' dedi.

Yeni parti iddiaları ile son dönemde gündemin üst sıralarında yer alan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Milli Görüş hareketinin lideri ve eski Başbakanlardan Necmettin Erbakan ile ilgili konuştu. Erbakan ile ilgili yapılan belgeselde açıklama yapan Abdullah Gül, ''Kemiyete değil keyfiyete her zaman önem vermiştir. Kutuplaştıran bir insan da değildi. Çünkü kutuplaştırdığınızda davanızı yayamazsınız'' şeklinde konuştu.

Abdullah Gül, Erbakan ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Erbakan Hoca hiçbir zaman körü körüne bağlanan Batı hayranı bir insan değildi. Erbakan inanan bnir insan olarak haklılığını tek başına da olsa göstermişti.”

“Kemmiyete değil keyfiyete her zaman önem vermiştir. Kutuplaştıran bir insan da değildi. Çünkü kutuplaştırdığınızda davanızı yayamazsınız. Halbuki sizin amacınız ne iyi olan bir şeyi herkese anlatabilmek...”

 “Böyle bir siyaset anlayışıyla hareket ettiği için hiçbir zaman kırılmamıştır küsmemiştir. Bugün hayatta olsaydı her halde çok üzülürdü bugünkü İslam dünyasının bu perişan haline. Bugün acılar da daha çok, yıkımlar da daha çok; yok edilmiş darmadağın edilmiş ülkelerin sayısı da daha çok. Bunlara çok önem veren bir kişiydi.”

“İslam ülkelerinin daha güçlü olması için bütün hayatını buna harcamış, dayanışma işbirliğini güçlendirmek için her türlü çabayı hem siyasetçi olarak hem de bir entellektüel bir bilim insanı olarak bugünkü halini görseydi herhalde çok üzülürdü.”

“BİZ ÖNCE KENDİMİZİ DÜŞÜNMEK ZORUNDAYIZ”

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ise Ebakan’ın dış politikaya bakışını şu sözlerle anlattı:”

Bizim nihai olarak dış politikada takip etmemiz, göz önüne almamız, hedef edimemiz gereken temel husus kendi milli hedeflerimizdir, milli çıkarlarımızdır. Kendi milli hedeflerimizi, milli çıkarlarımızı temel aldıktan sonra diğer ülkelerin ne dediği ikincil bir konudur. O anlamda bana ne Amerika diye seslenmesinin sebebi biz önce kendimizi düşünmek zorundayız.

Bu fiiliyatta da o ülkeleri yok saymak anlamına gelmez. Bugünkü dünya şartlarında her ülkeyle temasa geçilir, her ülkeyle konuşulur. Ama ilke olarak temel alınması gereken, bu ülkenin geleceğidir, onurudur, istiklalidir. Hocanın da o latif konuşmasında vurgulamak istediği budur diye düşünüyorum. Hocamızı her zaman bir büyük olarak, bir ilim adamı olarak örnek aldığımız bir şahsiyet olarak hep takdirle takip ettik.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

Hangi futbol kulübünü destekliyorsunuz?

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR