Kürtçe konuştuğu için saldırıya uğradı!

Kategori: Gündem - Tarih: 16 Ekim 2019 12:53
Kürtçe konuştuğu için saldırıya uğradı!

Çanakkale’de Kürtçe konuşan yaşlı adama alçak saldırı!

18 Mart Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi gören eşi ile Kürtçe konuşan Ekrem Yaşlı, hastanede bulunan başka bir hasta yakını tarafından ırkçı saldırıya uğrayarak yaralandı.

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Hastanesi’nde göz ameliyatı olan eşi Bedriye Yaşlı (71) ile Kürtçe konuşan Ekrem Yaşlı’ya (74) ırkçı saldırıda bulunuldu. Edinilen bilgiye göre Ekrem Yaşlı göz ameliyatı olan eşine refakatçilik yaparken Türkçe bilmeyen eşiyle Kürtçe konuştu. Aynı odada bulunan başka hastanın yakını Kürtçe konuşmalarına tepki göstererek, “Burası Türkiye Cumhuriyeti Devleti” diyerek odadan çıktı. Soda şişeşi ile odaya geri gelen diğer hasta yakını, Ekrem Yaşlı’ya şişeyi fırlattı. Kafasından yaralanan Yaşlı, aynı hastanede tedavi altına alındı.

Konuyla ilgili İnsan Hakları Derneği (İHD) Çanakkale Şubesi’ne başvuru yapıldığı belirtildi.
AKP MİLLETVEKİLİ MUSTAFA YENEROĞLU KÜRTÇE "GEÇMİŞ OLSUN" DEDİ

AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, yaptığı Twitter paylaşımı ile Ekrem Yaşlı'ya geçmiş olsun dileklerini iletti.

Yeneroğlu, Kürtçe ve Türkçe dillerinde yazdığı mesajında "Xwedê şifayê bide apê me, bi hurmet têm destê te (Allah amcama şifa versin, hürmetle ellerinden öperim). Dedesi yaşında, saygı gösterilmesi gereken bir büyüğe saldırmak; nasipsizliktir, barbarlıktır. Efendimizin buyurduğu gibi, ırkçılık yapan bizden değildir" ifadelerini kullandı.

http://www.muhalifhaberler.com/haberprint/kurtce-konustugu-icin-saldiriya-ugradi--8881.html