Hamaney Türkiye'ye dost mesajlar gönderdi! Dış güçler bomba alarmı verdirdi...

Gündem 16 Ekim 2018 00:12
Videoyu Aç Hamaney Türkiye'ye dost mesajlar gönderdi! Dış güçler bomba alarmı verdirdi...
A
a

Hamaney Türkiye'ye dost mesajlar gönderdi! Türk-İran yakınlaşması zorlarına giden dış güçler bomba alarmı verdirdi...

Ankara'daki İran Büyükelçiliği'ne yönelik canlı bomba saldırısı gerçekleştirileceği ihbarı alan polis ekipleri, elçiliğin olduğu sokakta geniş güvenlik önlemi aldı. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi ise haberleri yalanladı.
Ankara polisi, iddiaya göre, Çankaya ilçesindeki İran Büyükelçiliği'ne yönelik canlı bomba saldırısı yapılacağı ihbarını aldı.

Bunun üzerine harekete geçen polis ekipleri, elçiliğin bulunduğu Tahran Caddesi'ni trafiğe tek yönlü kapatıp, şüphelenilen sürücüleri durdurarak, araçlarda arama yaptı. Bölgeye çevik kuvvet ekipleri de sevk edilirken, elçiliğe çıkan sokaklar ise trafiğe kapatıldı.

İran İslam Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Muhammed İbrahim Tahiriyanfert'ın da binadan uzaklaştırıldığı belirtildi.

İRAN'DAN 'BOMBA' YALANLAMASI

Öte yandan İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi ise haberleri yalanladı. İran resmi haber ajansı IRNA'ya göre, Kasımi, "İran'ın Ankara Büyükelçiliği'ne bomba konulduğu ve binanın boşaltıldığı" yönündeki haberleri kesin bir dille yalanladı ve elçilik çalışanlarının görevlerinin başında olduğunu belirtti.

OLAYIN HAMANEY'İN TÜRKİYE'YE DOSTLUK MESAJLARI VERMESİNDEN SONRA GERÇEKLEŞMESİ DİKKAT ÇEKTİ

İran, ABD’nin istikrarsızlaştırma kampanyasına bölge ülkeleri ile yanıt vermeye hazırlanıyor. Aydınlık’a bilgi veren kaynaklar, bir süredir İran’ın yeni bir güvenlik okuması yaptığını ifade ettiler. İran’ı yakından tanıyan kaynaklara göre; yeni güvenlik politikasında ana ekseni etnik bölücülüğe karşı mücadele oluşturacak. Bu kararın alınmasında, Suriye’deki cihatçı örgütlerin büyük oranda tasfiye edilmesi ve ABD’nin desteği bölücü örgütlere kaydırması yatıyor.

Son dönemde Irak’ın kuzeyinden yapılan saldırıları ve ABD’nin İran içindeki Arapları kışkırtmaya çalıştığını anımsatan kaynaklar, Azeri kökenli vatandaşlar için de benzer senaryoların planlandığını dile getirdiler.

‘TÜRKİYE HAKKINDA ÖZENLİ HABER YAPIN’

İran’ın etnik kışkırtmalara karşı çok boyutlu bir yönelim geliştirdiğini aktaran kaynaklar, önceliğin Kürt ayrılıkçı örgütlerine verildiğini aktardılar. Bu yönelimin İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in katıldığı toplantıda onay aldığını vurgulayan kaynaklar, Kürt meselesinde Türkiye ile işbirliğinin gelişeceğini kaydettiler.

Aydınlık’ın edindiği bilgilere göre, toplantı sonrasında İran medyasına Türkiye ile ilgili yapılan yayınlarda özenli olmaları tavsiye edilirken, kaynaklar son aylarda medyada Türkiye ile ilgili olumlu haberlerin artığına dikkat çektiler.

ANKARA TAHRAN ZİRVESİ’NDE İRAN’A DESTEK VERDİ

İran’ın önerdiği işbirliği teklifinin Türkiye tarafınca da memnuniyetle karşılandığı öğrenildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Hulisi Akar ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı Hakan Fidan’ın Tahran Zirvesi müsabetiyle İran’da temaslarda bulunduğunu hatırlatan kaynaklar, burada konunun gündeme geldiğini ifade ettiler.

7 Eylül’de düzenlenen Tahran zirvesi öncesinde İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile ikilli görüşme yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra İran dini lideri Hamaney ile buluşmuştu. Hamaney, buluşmanın ardından sosyal medyada Erdoğan’ı etiketleyerek şunları yazmıştı:

"İslam dünyasının en önemli ihtiyacı bugün, yakınlık ve büyümedir. Müslüman ülkeler arasındaki işbirliği, bölgedeki problemleri çözmeyi kesinlikle kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle, kibirli güçler ve özellikle ABD, Müslüman ülkeler arasındaki işbirliğinden, bir İslami gücün oluşmasından rahatsız oluyor. İran ve Türkiye, bölgenin iki onurlu ve güçlü ülkesidir ve İslam Dünyası için karşılıklı motivasyonları vardır; bu nedenle, iki ulusun siyaset ve ekonomi arenasındaki işbirliği, öncekinden daha fazla genişlemelidir."

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ