Havuz medyasının amiral gemisinde Erdoğan’ı çıldırtacak yazı!

Gündem 28 Eylül 2017 12:43
Videoyu Aç Havuz medyasının amiral gemisinde Erdoğan’ı çıldırtacak yazı!
A
a

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin TBMM’yi etkisizleştirip muhalefet yapmayı imkansızlaştıran bir düzen olduğunu yazdı.

Havuz medyasının amiral gemisi Sabah’ın “Evet”çi yazarı Engin Ardıç, hileli başkanlık referandumuyla yürürlüğe sokulan “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” hakkında AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı kızdıracak bir yazı kaleme aldı. Engin Ardıç, bu sistemle hükümetin, seçimden birinci çıkacak parti değil, Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanı’nın kendisinin belirleyeceği TBMM dışı isimlerden oluşacağını, bu yüzden seçimlerden birinci çıkacak partinin bile Cumhurbaşkanı’nın faaliyetlerine karışamayacağını söyledi. Ardıç, bu sistemde TBMM’de yapılacak muhalefetin “zihin alıştırması”ndan öteye gidemeyeceğini söyledi.

Ardıç’ın "Sen az eğlen" başlıklı yazısında şu ifadeler yer aldı:

“ ‘Anamuhalefet" diye bir şey kalmayacak.

Partiler, seçimde elde ettikleri oya ve meclisteki koltuk sayılarına göre ‘birinci parti’, ‘ikinci parti’, ‘üçüncü parti’ diye sıralanacaklar.

Anamuhafelet partisi olmayacak çünkü ‘iktidar partisi’ diye bir şey de olmayacak.

İktidar dediğin cumhurbaşkanı ve onun kuracağı ‘meclis dışı’ hükümet...
 

Bu iktidarın uygulamalarına belki zaman zaman birinci parti bile muhalefet edebilir ama bu yalnızca lafta kalır, bir ‘zihin temrini’ olur.

Bir sonraki seçime kadar iktidarı devirme, değiştirme diye bir imkânın olamayacağına göre muvafık olsan ne değişir muhalif olsan ne yazar?

Marifetini, varsa eğer, bir sonraki seçimde gösterirsin. Yeni cumhurbaşkanı adayınla.

O güne kadar hükümete karışamazsın.

Aha buna da ‘istikrar’ diyorlar işte."

AKP, yeni sistemi "Güçlü meclis" ve daha iyi denetim imkanı iddialarıyla savunmuştu.

1000
icon
Necati 28 Eylül 2017 13:06

İnş Allah bu rejim milletin sağ duyusu ile kabul olmaz olursa ülkenin vay haline bu sistem ülkenin dağılma parçalanma sistemidir.

0 3 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ