Hizbullah'tan çok sert 'Kudüs' tepkisi!

Dünya 8 Aralık 2017 15:32
Videoyu Aç Hizbullah'tan çok sert 'Kudüs' tepkisi!
A
a

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, Kudüs ile ilgili yaşanan son gelişmeler üzerine kritik bir açıklama yaptı...

ABD Başkanı Donald Trump'ın, skandal Kudüs kararının ardından, tüm dünyada Filistin ve direnişin yanında olanların tepkileri devam ediyor.

Ortadoğu'daki direniş ekseninin kritik öznesi Hizbullah'ın lideri Hasan Nasrallah, Kudüs ile ilgili bir konuşma yaptı.

‘Biz ikinci Balfour ilanı ile karşı karşıyayız’ diyen Nasrallah, "ABD bu kararı ile Doğu Kudüs'teki Filistinlileri ne yapacak? Tehcir mi ettirecek? Buradaki Filistinliler İsrailli mi olacak? Evleri toprakları ne olacak? Kudüs'ü, işgali genişleterek büyük Kudüs sloganıyla Batı Şeria'ya doğru büyütmek mi istiyorlar? Müslüman ve Hıristiyanların kutsal mekanları ne olacak?" sorularını yöneltti.

İşte Hizbullah lideri Nasrallah’ın o konuşması:

Bu karar ile ABD açısından 'barış süreci' ve Filistin Davası da bitmiştir. 'Barış süreci' zaten bitmişti ama bunu ilan etme cesaretini Trump gösterdi. Görüntüye bakarsanız dünyanın büyük çoğunluğu ve Arapların tamamı bu kararı reddediyor. Ne ABD'nin Avrupalı müttefikleri ne de Arap müttefikleri de kabul etmiyorsa nerede bu uluslararası kamuoyu ve nerede uluslararası kararlara saygı? Biz bugün Trump'ın adımıyla ABD'nin halklarımıza, bölgemize, coğrafyaya, tarihe, halkların kutsallarına yönelik açık saldırısı ile karşı karşıyayız. Bugün görüyoruz ki İsrail'in onuru, şerefi ve güvenliği ABD açısından tüm dünyanın güvenliğinden daha önemlidir. Devlet yetkilileri, hükümetler, partiler, kurumlar, gençler, kadınlar, herkes bu kararı reddeden, karşısında duran her türlü sözü ve beyanı her yerde sosyal medyada, medyada her şekilde duyurmalı. Susmamamız lazım. Sözden bir şey çıkmaz demeyin. Siyonist büyükelçilerin kapatılması ve siyonist büyükelçilerin kovulması yapılması gerek. İsrail'le her türlü normalleşme Kudüs'e ihanettir.Türkiye'nin daveti ile İslam İşbirliği toplantısı var. Arap ülkeleri de Cumartesi toplanacak. Bu iki toplantıya çağrımız: Kudüs, tartışmasız olarak Filistin'in ebedi başkentidir kararını çıkarın, buyurun.

İntifada çağrılarını destekliyoruz. Bu ABD'nin kararına verilecek en büyük cevaptır.

Yarın Beyrut'ta büyük bir dayanışma gösterisi yapacağız.

 

 

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ