Hüsnü Mahalli, İran'da yaşanan olayları yorumladı

Dünya 31 Aralık 2017 21:42
Videoyu Aç Hüsnü Mahalli, İran'da yaşanan olayları yorumladı
A
a

Mahalli İran'da yaşanan olayları yorumladı. Mahalli, "Her şey İsrail için" dedi

İran'ın birçok kenti son birkaç günde terör olaylarına şahit oluyor, ülkeyi karıştırmak isteyen küresel güçler, protestocuları adeta teröristlere dönüştürdü haAssociated Press haber ajansı gösterilerde iki kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Devlet televizyonuna konuşan İranlı bir yetkili ise hayatını kaybedenlerin İran polisi tarafından değil 'yabancı ajanlar' tarafından öldürüldüğünü iddia etti. İran İçişleri Bakanı Abdülrahman Rahmani Fazli, göstericilerin şehirlere 'korku, şiddet ve terör' yaydığını söylerken, göstericilere sert karşılık verileceğini açıkladı. İran'da Devrim Muhafızları ise protestolara devam etmeleri durumunda hükümet karşıtı göstericilerin "ulusun demir yumruğuyla" karşılaşacaklarını açıkladı.

İran'ın yarı resmi haber ajansı Tesnim tartışma yaratacak bir harita yayınladı.

Halkın eylemlere çağrılmasında en çok kullanılan sosyal paylaşım ağlarından birinin twitter olduğunu hatırlatan ajans, atılan tweetlerin haritasını yayınladı.

Protestocuların kullandığı Farsça '#تظاهرات_سراسری' hashtaginin yüzde 27'sinin Suudi Arabistan'dan, yüzde 26'sının İran'dan, yüzde 7'sinin İngiltere'den, yüzde 5'inin Fransa'dan, yüzde 5'inin Almanya'dan, yüzde 4'ünün BAE'den ve gerisinin de Kanada, İsrail, Polonya, Avustralya, İsviçre, Hollanda, İsveçre ve diğer ülkelerden atıldığını söyledi.

Tweetlerin yüzde 74 oranında kullanıcılar tarafından atıldığını aktaran ajans, Riyad ve Mekke'nin tweetlerin yüzde 14'ünün atıldığı şehirler olduğunu ifade etti. Bu durumda İran'a küresel bir operasyon çekildiğini göstermekte 

İşte yayımlanan o harita:

Ortadoğu uzmanı, Hüsnü Mahalli sosyal medya hesabı twitter'dan İran'da yaşanan olayları yorumladı. Mahalli twitter hesabından şu açıklamayı yaptı:

6 yıl önce ‘Arap Baharı’ başladığında herkes sevinmişti.
Sonuç ortada!!
Şimdi birileri ‘İran Baharı’nın peşinde.
Bölgede geri kalanı  yıkmak için.
Sonra sıra ‘Türk Baharı’nda.
6 yıl önce yazdım:
Her şey İsrail için.

1000
icon
T.C . VATANDAŞI 1 Ocak 2018 01:41

KONU AÇIK VE NET BÜYÜK İSRAİL İÇİN İSRAİL VE İŞİBİRLİKÇİLERİ ELLERİNDEN GELENİ YAPMAKTA...ŞİMDİ BURADA TÜRKİYENİN TUTUMU ÇOK ÖNEMLİ,HÜKÜMET İRAN MEVCUT HÜKÜMETİNE DESTEK OLMAK ZORUNDA İRANIN KARIŞMASI TÜRKİYE İÇİN ÇOK TEHLİKELİ SONUÇLAR DOĞURABİLİR,BU GÜN İRAN YARIN TÜRKİYE

0 2 Cevap Yaz
Numan güneş 1 Ocak 2018 00:33

Selam ABİSİ çook dogru tesbit gerçek milli devleti savunanlar harekete geçmeli potamyolıya güvenmeeden

0 1 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ