İran 42 bin askerle Kandile girecek!

Dünya 23 Ağustos 2017 10:26
Videoyu Aç İran 42 bin askerle Kandile girecek!
A
a

Türkiye Ve İran İlk Defa Ortak Hareket Ederek Pkk Yuvalarına Girecek

İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri'nin Türkiye'ye 3 günlük kritik ziyaretinin ardından Ankara-Tahran hattında yapılan "teröre karşı ortak harekat" açıklamalarıyla gözler Irak ve Suriye'deki PKK yapılanmasına çevrildi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün Ürdün ziyareti öncesi, "İran’la bir müşterek hareketin yapılması her an gündemde" dedi. İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakiri de İran Tasnim Haber Ajansı’nda yer alan değerlendirmesinde Türk tarafı ile yapılan müzakerelerin iki ülkenin sınırları ve bölgeyi ilgilendiren konularla alakalı olduğunu vurguladı ve çok kısa bir zamanda Türkiye Genelkurmay Başkanı’nın Tahran ziyaretinde bulunacağını söyledi.
Karşılıklı açıklamalar sürerken, ortak operasyonların kapsamı ve hedefinin ne olacağı merak konusu oldu. Türkiye gazetesi, operasyonun ayrıntılarına ilişkin bazı iddialar sıraladı.
Gazeteye göre operasyonun detayları şöyle:
"Görüşmelerde (Türkiye-İran) Ankara’nın kaygılarını gidermeye yönelik bölgesel güvenlik stratejisi kapsamında 7 madde üzerinde bir anlaşma sağlanırsa Ekim ayında Kandil operasyonun başlaması planlanıyor. Ankara’nın olur vermesi durumunda Kandil’e yönelik 9 stratejik bölgeden, Sincar’a yönelik de 4 stratejik noktadan operasyon yapılması için hareket planlarına son şekli verilecek. Operasyonun en az 3 ay sürmesi bekleniyor. Hedef örgütün lider kadroları ve örgütün Irak sahası içinden Türkiye ve İran’a yönelik tehdit algısını tamamen ortadan kaldırmak olacak. Operasyon 3 aşamadan oluşacak. İlk aşamasında TSK, havadan operasyonlarla Kandil’deki 48 kampı hedef alacak. İlk aşama 8-10 gün sürecek. TSK, eş zamanlı olarak Türkiye sınırındaki Zap, Avaşin, Bervari, Batufa, Cemçu gibi Türkiye sınır hattına yakın mesafedeki 19 kampta hava operasyonlarında birinci derece hedef olarak belirleyecek.

Operasyonun 2. aşamasında ise İran kendisine sıfır ve 891 kilometre sınır durumundaki Kandil’e yönelik kara operasyonu başlatacak. Türkiye’nin de eş zamanlı olarak, Kandil ile Sincar arasında ve Türkiye sınır hattındaki örgütün lojistik hatları olarak belirlenen ve Irak sınır içinde 49 km kadar derinlikteki 19 kampa yönelik operasyon başlatması planlanıyor. İran, Kandil operasyonu için 42 bin askerini cephe önü ve cephe arkasında görevlendirmeyi planlıyor. Ankara ise bölgede çok sayıda askerle, örgütün fiziki şartlarını dikkate alarak kolay hedef olmak yerine bölgede hareket kabiliyeti olan nitelikli askerlerle sahada yer almayı hedefliyor. Türkiye, 291 kilometre uzaklıktaki Kandil’e havadan operasyonlarla destek verecek. Örgütün kalbine yönelik operasyonun 3. aşamasında ise TSK ve MİT’in bölgedeki askeri hatları Zap, Avaşin ve Çaykurna gibi kritik hatlardan harekete geçirmesi bekleniyor. Zira örgütün nefesi kesildiği noktalardan geçememesi durumunda Suriye’ye geçmek isteyeceği varsayılıyor ve önemli geçiş noktaları bu sebeple tutulacak. Mevsim şartları dikkate alınarak Kandil operasyonun en geç Aralık ayın ikinci haftasında bitirilmek isteniyor. Ancak örgütün farklı kanallar açarak Irak sahası içinde yayılma riskine karşı Ankara, Tahran’dan en az 5 yıl Kandil’de üs kurup çıkmamasını istiyor."
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ