İran'da devrim: İslami kurallara uymayan kadınlar tutuklanmayacak!

Dünya 28 Aralık 2017 23:32
Videoyu Aç İran'da devrim: İslami kurallara uymayan kadınlar tutuklanmayacak!
A
a

İslami kıyafet kurallarına uymayan kadınların artık tutuklanmayacağını duyurdu.

İran'da 1979 yılındaki 'İslam Devrimi'nden bu yana uygulanan ve oldukça tepki çeken kadınlara yönelik İslami kıyafet zorunluluğunda yeni bir adım atıldı. 

İran'da yayın yapan ve reformculara yakınlığıyla bilinen Sharq gazetesinin haberine göre, Tahran Polis Şefi Hüseyin Rahimi, İslami kıyafet kurallarına uymayan kadınların artık polis merkezlerine götürülmeyeceğini ve haklarında soruşturma başlatılmayacağını söyledi. 

Başkent Tahran'da 100'den fazla merkez açtıklarını söyleyen Rahimi, kurallara uymayan kadınların tutuklanmak yerine açılan 'eğitim merkezleri'nde İslami referanslara göre "eğitileceğini" açıkladı. Öte yandan yasağı ihlal eden kadınlar hakkında ihlal tekrarı yapmaları halinde hukuki işlem yapılabileceği belirtiliyor. 

 İran'da kadınlar rejimin İslami kıyafet zorunluluğuna çeşitli şekillerde tepki gösteriyor. Son olarak birçok İranlı kadın başörtüsü zorunluluğuna karşı saçlarını kazıtarak protesto düzenlemişti. İran'da son dönemde kadınların renkli ve gevşek bağlanmış eşarplar takmaya başlamasıyla birlikte yasağın uygulanması zorlaşmıştı.  

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ