İran'da onlarca kişi öldü! Devrim muhafızları: Demir yumruk inecek...

Dünya 1 Ocak 2018 13:35
Videoyu Aç İran'da onlarca kişi öldü! Devrim muhafızları: Demir yumruk inecek...
A
a

İran'da ABD yanlılarının ayaklanması sürüyor...Ayaklanmalarda şimdiye kadar onlarca kişi öldü

İran’daki ABD yanlısı gösterilerde toplam 17 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. İran devlet televizyonunun geçtiği son dakika haberinde protestolarda yaşanan çatışmalarda toplam 29 kişinin hayatını kaybettiği duyuruldu.
Eylemlerde göstericilerin ateş açması sonucu bir polis öldü
Devlet televizyonu ayrıca silahlı göstericilerin polis karakolları ve askeri üsleri ele geçirmeye çalıştığını, ancak güvenlik güçlerinin protestocuları engellediğini belirtti.

Bu arada, Tahran Vali Yardımcısı Ali Asghar Nasırbakht, Pazar gecesi protestolar sırasında polisin 400 kadar kişiyi gözaltına aldığını açıklarken, gözaltına alınanların 40’ının protestolara öncülük yaptıklarını söyledi.

Tahran Savcısı: CAMİLERİ YAKTILAR

Pazar günü eylemlerle ilgili bir açıklama yapan Tahran Savcısı Abbas Caferi Dolatabadi ise eylemler nedeniyle ABD’yi suçladı:

“Trump bölgeye gelip, kılıç dansı yapıp, İsrail ile İran konusunda anlaşmaya vardığını açıklayınca böyle olaylar beklemeliyiz.”

Savcı Dolatabadi, son günlerde gözaltına alınan insanlar olduğunu ve bu insanların ifadelerinde cami yaktıklarını söylediklerini dile getirdi:

“Gözaltına alınanları sorguladığımızda protestolarda duygusallaştıklarını, bu yüzden camileri ve kamusal alanları yaktıklarını söylediler.

“Bir cami veya mescidin ateşe verilmiş olması, yabancı ajanların bu işe dahil olduğunu gösteriyor.”

Devrim Muhafızları: DEMİR YUMRUKLA KARŞILAŞIRLAR

Devrim Muhafızları ise, protestolara devam etmeleri durumunda hükümet karşıtı göstericilerin “ulusun demir yumruğuyla” karşılaşacaklarını söyledi.

Ülkedeki ABD yanlılarının başlattığı protestolar üç gündür yayılararak sürüyor.

Devrim Muhafızları Komutanı İsmail Kovsari protestoların, siyasi sloganların atıldığı ve mülklerin yakıldığı bir hale dönüştüğünü söyledi ve ekledi:

“Eğer bu insanlar artan fiyatlar nedeniyle sokaklara çıktıysa o sloganları atmayacaktı, mülkleri ve arabaları yakmayacaktı.”

İranlı yetkililer protestolardan “karşı devrimcileri ve yabancı güçlerin ajanlarını” sorumlu tuttu. 

1000
icon
Cavit Aka 2 Ocak 2018 01:08

Emperyalistler Ottadoğuda müdahele adına satranç gibi oynuyorlar. Önce Irak sonra Suriyeye müdahele Türkiye ve İrana ikaz ayağınızı denk alın lokma büyük olunca sindirememek adına göz dağı oyun tehlikeli oynanıyor.Bölgenin kalıcı ülkeleri fikir alışverişi ve dayanışma içinde olmaları inancındayım.

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ