İran ve Türkiye'den İsrail ve Barzani'ye salvolar!

Gündem 4 Ekim 2017 15:43
Videoyu Aç İran ve Türkiye'den İsrail ve Barzani'ye salvolar!
A
a

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan İran'a geldi. Resmi törenle karşılanan Erdoğan, mevkidaşı Ruhani ile ortak basın açıklaması gerçekleştirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan resmi görüşmelerde bulunmak üzere İran'a gitti.

Erdoğan'ı İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Sadabat Paktı'nın imzalandığı, Sadabat Sarayı'nda resmi törenle karşıladı.

Erdoğan ve ruhani gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından iki ülke arasında anlaşmaları imzalandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ruhani ortak basın açıklaması düzenledi.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani'nin açıklamasından öne çıkan satırlar şöyle:

"İkili görüşmede çok önemli kararlar aldık. İki ülke ticareti milli para birimi ile yapacak. Bankacılık alanında alınan kararlar inşallah ünümüzdeki hafta sonuna kadar hayata geçecek. İki ülke arasında seyahatleri kolaylaştırmak ve ürün ticaretini arttırmak için çalışmalar yapılacak. Bunun için 3 gümrük kapısını 24 saat çalıştırma kararı aldık. 2’si hemen faaliyete geçecek, üçüncüsü teknik çalışmaların ardından başlayacak."

"İki ülke arasında yatırımcılık ilişkilerinin geliştirilmesi adına İran tarafı Türk tarafına gerekli imkanları ve destekleri sağlamaya hazır olduğunu bildirdi. Türk tarafı da İran’a bunun için hazır olduğunu belirtti. Petrol ve doğalgaz konusuyla ilgili Türk tarafı İran tarafından daha fazla doğalgaz almaya hazır olduğunu bildirdi. İki ülkenin ilgili bakanlıkları arasında görüşmelerin yapılması kararlaştırıldı. İran tarafı aynı zamanda Türk tarafından yatırım yapmasını istedi. Türk tarafı da yatırımlara hazır olduğunu belirtti."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasından satırbaşları:

"Toplantılarımız son derece verişmli geçti. Bakanlarımız kendi aralarında ikili görüşmeleri gerçekleştirdiler. Yıllar önce belirlediğimiz 30 milyar dolar ticaret hacmiş hedefimiz vardı. bu 10 milyon Dolar'da takılı kaldı. Görüşmemizde 30 milyarlık bu hedef gündemimizin ana belirleyici maddesi oldu. Enerjiden turizme, savunma sanayine kadar her alanda arkadaşlarımızın çalışmasını teşvik ettik. Merkez Bankalarımızın riyasetinde ve bankaların kendi aralarında işbirliğiyle bir canlanma kararı aldık.Ekonomik ilişkilerimizi mevcut kur baskısından kurtarmak suretiyle yerli parayla alışverişi hayata geçirme kararı aldık. Merkez Bankalarımız önümüzdeki hafta bir araya gelip anlaşmayı imzalayacak. Bunlarla birlikte aynı zmaanda bankalarımızın İran'da şube açmaları ekonomimizi hareketlendirecektir. "
Enerji sektöründe işbirliğimizi zenginleştirme kararlılığımızı konuştuk. Kültür ve Turizm Bakanlarımızın kendi aralarında işbirliği önem arz ediyor. Bu konudaki tercrübemizi İran ile paylaşmak istiyoruz. Medeniyetler noktasında çok ciddi bir birikime sahip olan İran'a ülkemizden binlerce ziyaretçi gelecektir. Turizm sektöründeki yatırımcıları İran'da yatırıma teşvik ediyoruz."

"Bölgesel sorunlar özellikle önmümüzde. Irak sorunu öncelikle önüzümüde. Kuzey Irak yönetiminin gayri meşru referandumunu tanımadığımızı ifade ettik. Kuzey IRak yönetimi neyin referandumunu yapıyor. Kendisini İsrail'den başka bir ülke yok. MOSSAD ile verilen karar gayrimeşrudur. Bir tarafına malum bi zatı alıp diğer tarafına başka bir malum zatı alıp böyle bir adım atmak Kuzey Irak yönetimini yalnız bırakacaktır. İran ve Türkiye olarak bu konudaki kararlılığımız bellkidir. Irak'taki muahatabımız merkezi hükümettir. Bu referandum kesinlikle gayrimeşrudur. Attığımız adımlar var. Bundan sonra daha ağırlaştırılarak atılacak adımlar var. Aynı şekilde Suriye sorunu var. orada da İran Rusya ve Türkiye olarak Astana görüşmelerinde adım atıyoruz. Çatışmasızlık bölgesini çokı çok önemsiyoruz. Bu 3'lü mekanizmanın ordaki mazlum ve mağdur insanların kurtuluşuna vesile olacaktır. Tüm dünyadaki mazlum ve mağdurların kurtuluşlları için vereceğimiz mücadele inanıyorum ki bizler için önemli vesiledir. İlgili bakanlarımız, silahlı kuvvetlerimiz ve işstihbarat örgütlerimiz her türlü çalışlmayı yapmaktadır."

Bu ayın sonunda yapılacak karma ekonomi komisyonu toplantısın da hayırlara vesile olmasını umuyorum."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ziyaretinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker eşlik ediyor.

Erdoğan, İran dini lideri Hamaney ile de görüşecek.
REFERANDUMLA HIZLANAN DİPLOMASİ TRAFİĞİ

Erdoğan'ın ziyaretiyle, Barzani'nin sözde "Kürdistan" referandumunun ardından hızlanan Türkiye-Irak ve İran arasındaki diplomasi trafiğine bir halka daha eklenmiş oldu. Erdoğan'dan hemen önce Tahran'a gelen Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakiri ile görüştü. 40 yıl sonra İran'a giden ilk Genelkurmay Başkanı olan Akar, ortak tehdide karşı işbirliği vurgusu yaparak, "Bölgenin önemli iki güçlü ülkesi Türkiye ve İran, işbirliklerini geliştirerek bölgenin istikrarı ve barışı konusunda önemli rol oynayacaklardır" dedi. Üç ülkenin lideri ayrı ayrı telefon görüşmeleri de yaptı. Erdoğan'ın ziyaretinin ardından üç ülkenin Barzani yönetimine karşı atacağı askeri, siyasi ve ekonomik adımların netleşmesi bekleniyor.

Diplomasi trafiğine eşzamanlı TSK'nın Habur'da başlattığı tatbikata Irak askerleri de katılmıştı. Ardından İran ve Irak orduları IKBY sınırında ortak tatbikat başlattı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ