İranlı doktorlardan dünya liderlerine şok mektup!

Dünya 19 Mart 2020 18:53
Videoyu Aç İranlı doktorlardan dünya liderlerine şok mektup!
A
a

İranlı doktorlardan dünya liderlerine şok koronavirüs mektubu!

Bir grup İranlı doktor, bazı bölge ülkelerinin liderlerine mektup göndererek, 'ABD'nin tüm biyolojik laboratuvarlarını yok etmek için gerekli adımları atmalarını' talep etti. Mektupta koronavirüsün biyolojik laboratuvarlarda manipüle edildiği ve ABD tarafından biyolojik saldırı amaçlı kullanıldığına dair spekülasyonlar hatırlatıldı. 

Bazısı komşu ülkeler olan Irak, Afganistan, Pakistan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan'ın devlet ve hükümet başkanlarına mektup gönderen İranlı doktorlar, tüm kürede hızla yayılan yeni tip koronavirüsün (KOVID-19) laboratuvarda yapılandırıldığı ve kasti amaçlarla kullanıldığı spekülasyonlarına dikkat çekti.

Bulaşıcı hastalıklar, akciğer hastalıkları, astım ve alerji alanında uzman 101 doktor, mektupta pek çok yurttaşları ve meslektaşlarına virüs bulaştığını belirtip "Onların hayatlarını kurtarmak için gece gündüz çalışıyoruz" dedi.

Mektupta şu vurguya yer verildi:

"KOVID-19'un biyolojik laboratuvarlarda manipüle edildiği ve ABD'nin bu virüs aracılığıyla rakip ülkelere biyolojik saldırı düzenlediği spekülasyonlarını pekiştiren genetik ve biyoloji uzmanlarının açıklamalarını ve WikiLeaks belgelerini alıntılayan dünyanın önde gelen bilimsel makaleleri ve medya yayınlarında ziyadesiyle delil bulunmaktadır."

Buna örnek olarak, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian'ın daha önce attığı bir tweet gösterildi. 

Sözcü Zhao Lijian, yeni tip koronavirüsün sanılanın aksine Çin'in Vuhan kentinin yerlisi olmadığından, Çin'e ABD ordusu tarafından getirilmiş olabileceğinden söz ederken iki bulguya atıf yapmıştı.

ABD ordusundan yüzlerce atlet, Ekim 2019'da Vuhan'daki Dünya Askeri Oyunları'na katılmıştı.
Lijian'ın ABD'nin şeffaf olması ve verileri kamuoyuyla paylaşması talebiyle yayımladığı 11 Mart tarihli videoda, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) Direktörü Robert Redfield, Kongre'ye brifing verirken görülüyordu.

Redfield, ABD'de gripten kaynaklandığı sanılan bazı ölümlerin daha sonra Kovid-19 vakası olarak saptandığını' söylüyordu, ama bu kişilerin hastalık zamanı ya da ölüm tarihini belirtmiyordu.

'ABD'nin biyolojik silah kullanma siciline' dikkat çeken İranlı doktorlar, 'insan yaşamını korumak ve insanlık tarihindeki bu devasa suç karşısında sessiz ve eylemsiz kalınması yüzünden gelecek kuşaklarca lanetlenmemek için' uluslararası topluma harekete geçme çağrısı yaptı. Bölgesel devlet ve hükümet başkanlarından, 'ABD'nin tüm biyolojik laboratuvarlarını yok etmek için gerekli adımları atmalarını' talep etti.

Özellikle Donald Trump'ın başkanlığında 'ABD'nin pek çok uluslararası anlaşmadan ve sözleşmeden çekilmesini' gündeme getiren İranlı doktorlar, 'Washington'ın büyük ihtimalle Cenevre Sözleşmesi, Bakteriyolojik ve Toksin Silahların Geliştirilmesi, Üretilmesi ve Depolanması Yasaklanması ve İmha Edilmesi Sözleşmesi gibi biyolojik silah geliştirilmesini kontrol eden uluslararası anlaşmalara da uymadığını' dile getirdi. Yanısıra 'mikrobiyolojik silahların önlenmesi sözleşmelerini imzalamadığına' dikkat çekti.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

Hangi futbol kulübünü destekliyorsunuz?

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR