IŞİD’in yakarak öldürdüğü öne sürülen askerle ilgili flaş gelişme!

Gündem 6 Ekim 2017 13:16
Videoyu Aç IŞİD’in yakarak öldürdüğü öne sürülen askerle ilgili flaş gelişme!
A
a

​IŞİD’in yakarak öldürdüğü iddia edilen iki askerden er Sefter Taş’ın babası...

IŞİD, geçen yılın aralık ayında iki Türk askerinin yakılma anlarına ait olduğunu öne sürdüğü bir video ve fotoğraflar yayınlamıştı.

Görüntüdeki askerlerden biri Türkçe olarak adının Sefter Taş olduğunu söylüyordu. Taş’ın 1 Eylül 2015’te Kilis’teki sınır karakolunda IŞİD’le çıkan çatışma sonrası örgüt tarafından kaçırıldığı belirtiliyor.

Journo’dan Fırat Yeşilpınar’ın haberine göre Taş’ın babası Aydın Taş, oğlunun akıbetini öğrenebilmek için ‘gaiplik davası’ açtı.

Taş, açtıkları davanın pazartesi günü sonuçlanacağını ifade ederek “Hâkim bana dosyanın kapatılacağını ve oğluma şehitlik verileceği söyledi” dedi.

Baba Taş, yetkililerin kendisine net bir şey söylemediğini, videonun ardından da kendisine bir açıklama yapılmadığını belirterek, şunları söyledi: 

"Sadece ‘Bekle’ diyorlar. Genelkurmay’a, Savunma Bakanlığı’na ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na defalarca dilekçe yazdım. Fakat hiçbiri bana geri dönmedi."
AÇIKLAMA YAPMAK ZORUNDALAR
"Annesi sürekli oğlunun yaşama umuduyla bekliyor" sözleriyle bahsettiği eşinin iyi olmadığını, ilaçlarla ayakta durduğunu aktaran Taş, şöyle devam etti: 

"İnsanın evladının yakılma görüntülerinin çıkması nasıl ifade edilebilir ki? Bir babanın durumu nasıl olabilir? Benim devlet yetkililerinden ricam şu. Çocuğuma ilişkin bir açıklama yapsınlar. Eğer şehit olmuşsa ben de ‘Şehit oldu’ diyeyim. Tek isteğim bu. Ama eğer sağ ise bana bu mutlu haberi versinler. Bana açıklama yapmak zorundalar. Oğlumun akıbetini öğrenmek benim hakkım."

'OLAY KAPANSIN İSTİYORLAR'
HDP Iğdır Milletvekili Mehmet Emin Adıyaman ise babanın bu davayı açmasının bilinçi olarak istendiğine dikkati çekti: 

"Gaiplik meselesi hukuki bir meseledir. Normal bir insandan beş yıl içerisinde haber alınamıyorsa bu dava açılır. Aile bu davayı miras gibi bir takım haklar için yapar. Ama bu olay böyle bir mesele değildir. Bu çocuk bir asker. Bu çocuk yaralı olarak ele geçmiş. Ve IŞİD bir video yayınlamış, videoda çocuklar yakılmış. Babanın gaiplik davasının açması bilinçli olarak istendi. Yani gaiplik davası açsın, haklarını alsın ve bu olay sessiz sedasız kapansın istiyorlar. Ama biz bunun peşini bırakmayız."

MONTAJ DİYORLAR, PEKİ ASKERLER NEREDE O ZAMAN?
CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel de şu değerlendirmelerde bulundu: 

"Normal şartlarda bir ülkede iki kedi kaybolsa daha fazla üzerinde durulur. Sonuçta bu çocuklar bu ülke için oraya gittiler. Görüntülere bakıldığında akıbetleri belli değil. Montaj deniliyor. Ama askerler ortada yok. Bu konuda hükümetin derhâl açıklaması yapılması gerek."

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ