İşte ‘ortak yayın’ sonrası yayınlanan ilk İstanbul anketi!

Gündem 17 Haziran 2019 20:07
Videoyu Aç İşte ‘ortak yayın’ sonrası yayınlanan ilk İstanbul anketi!
A
a

İşte ‘Yıldırım ve İmamoğlu ortak yayını' sonrası yayınlanan ilk İstanbul anketi!

Çağrı merkezi aracılığı ile yapılan görüşmelerde 31 Mart kota olarak belirlendi, 33 bin kişiye erişildi. Araştırmanın değerlendirmesinde “Ortaya çıkan veriler % 1.4 lük hata payı içinde değerlendirilerek oluşan verilerdir. Bu veri % 17 lik oy kullanmadım diyen seçmenin matematiksel dağılımı yüzdelik dengeyi bozacak durumda değildir.” yorumu yapıldı.

Seçmene 31 Mart seçimlerinde hangi adaya oy verdiği soruldu. Sonuçlar grafikteki gibi oldu:

MAK Danışmanlık, seçmenlere “23 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARINDAN HANGİ ADAYA OY VERECEKSİNİZ?” sorusunu da yöneltti.

SANDIĞA GİTMEYEN SEÇMENDE İMAMOĞLU ETKİSİ
Yapılan değerlendirmede, “31 Martta sandığa gitmeyen seçmende ciddi oranda %65 – %35 dengesiyle Ekrem İmamoğlu lehine bir fotoğraf oluştuğunu söyleyebiliriz.”

Araştırmanın devamında şunlar ifade edildi;

“Ancak konu sadece sandığa 31 Martta gitmeyen seçmenle sınırlı değil, muhtemel ki sandığa 31 Martta giden bazı seçmeninde bu dönemde mevsimsel nedenlerle sandığa gitmeyeceği gerçeğini yansıtmaktadır. Bu seçmeninde ağırlıklı İç Anadolu seçmeni olup bayramda gittiği illerden dönmeyen seçmen olduğu ifade edilebilir. Yani sandığa gitmeyen seçmende yer değişikliği görülmektedir. Dün sandığa gitmeyen bazı seçmenler bugün sandığa giderken, 31 Martta sandığa giden bazı seçmenlerde 23 Haziran da gitmeyebilir.”

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

Hangi futbol kulübünü destekliyorsunuz?

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR