İşte ABD'nin PYD'ye vereceği silahlar

Gündem 2 Haziran 2017 22:02
Videoyu Aç İşte ABD'nin PYD'ye vereceği silahlar
A
a

ABD'nin terör örgütü YPG'ye verdiği silahların detaylı listesi ortaya çıktı. Listeyi değerlendiren Abdullah Ağar, Kato'da ele geçirilen silahları hatırlattı.

ABD, Rakka operasyonu kapsamında terör örgütü YPG'nin başını çektiği Suriye Demokratik Güçleri'ni silahlandırıyor. ABD, geçtiğimiz günlerde bölgeye yüklü silah sevkiyatı yaptığını açıklamıştı.

Suriye'ye yapılan silah sevkiyatıyla ilgili detaylar, Savunma Bakanlığı'nın 2018 bütçe taslağında da yer aldı. Taslakta, Suriye'de ve Irak'ta IŞİD'e karşı yürütülen mücadele vurgulanırken, bunun için ABD'nin yerel partnerlerini güçlendireceği belirtildi.

Taslakta, Suriye'ye gönderilecek silahlar ilk kez bu kadar detaylı bir şekilde açıklandı. Silahların içerisinde birçok anti tank füzesi, yüksek teknolojili silahlar ve binlerce roketatar bulunuyor. ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon sözcüsü Albay Ryan Dillon, Perşembe günü yaptığı açıklamada YPG'ye gönderilen silahlarla ilgili tüm detayların ABD tarafından Ankara'ya iletileceğini belirtmişti.

ABD'nin Suriye'ye gönderdiği silahlar şu şekilde:

- 6 bin adet PKM (BİKİSİ)
- 3500 adet DShK (DOÇKA)
- 3000 adet RPG-7
- 1000 adet AT4 ve SPG9
- 80 adet 60mm havan
- 80 adet 82mm havan
- 75 adet 120mm havan
- 150 adet AN/PVS gece görüş gözlüğü
- 150 adet AN/PEQ 2

ABD'NİN DAHA ÖNCE VERDİĞİ SİLAHLAR PKK'NIN ELİNDE

Güvenlik uzmanı Abdullah Ağar, ABD'nin PYD'ye göndereceği silahları Aydinlik.com.tr'ye değerlendirdi.

Bu silahların daha önce de YPG-PKK’ya verildiğini belirten Ağar, son günlerde Kato dağındaki operasyonlarda ele geçirilen silahları hatırlatıyor. 

"Son bir sene içinde Güneydoğu’da ele geçen PKK silahları ile Pentagon listesindeki silahların menşei, cins ve çapları neredeyse birebir örtüşüyor" diyen Ağar,  "Bunlardan en çok dikkat çekeninin İsveç Saab yapımı AT4 yeni nesil tanksavarlar ve Rus menşeili SPG9 geri tepmesiz toplar" olduğunu belirtiyor.

ABD'LİLERİN SÖZLERİ ANLAMSIZ

ABD'nin Birleşik Görev Gücü Doğal Kararlılık Operasyonu'nun yeni sözcüsü Albay Ryan Dillon, dün yaptığı açıkamada "Verilen tüm silahlar birlik komutanlarına seri numaraları ile zimmetlenecek ve bütün bu detayları, silahlar konusunda kaygı duyan kuzeydeki müttefikimizle paylaşacağız.” demişti.

Ayrıca Dillon, sahada ABD askerlerinin de bu silahları takip edeceğini ve amacı dışında bir kullanımın söz konusu olması halinde bunu yapan gruba artık silah verilmeyeceğini savunmuştu.

ABD'lilerin bu sözlerine de tepki gösteren Ağar, bütün bu açıklamaların hiçbir anlam taşımadığını ABD'lilerin verdiği silahların PKK'ya yönelik operasyonlarda ele geçirildiğini belirtti.

TSK'nın şu ana kadar farklı zamanlarda 3 AT4 tanksavar ele geçirdiğini belirten Ağar, "Kato dağında SPG 9 geri tepmesiz topa ait 20 sıfır mühimmat ele geçirdi. Özellikle son dönemde Kato ve İkiyaka dağlarında ele geçen diğer silahlarda bunlarla birebir örtüşüyor." dedi.
Kato ve İkiyakaların PKK'ya verilen silahların Türkiye'de depolamaya en elverişli alanlar olduğunu belirten Ağar, ABD'nin YPG-PKK'ya vereceği silah envanterindeki silahların son dönemdeki operasyonlarda ele geçirilen silahlarla örtüştüğünü belirtiyor.

'TERÖRİSTLER AĞIR SİLAH ALINCA UÇUŞLAR DEĞİŞTİ'

Abdullah Ağar, Şırnak'ta 13 askerin şehit olduğu helikopter kazasında ABD'nin terör örgütlerini silahlandırmasının payı olduğunu belirterek şunları söylüyor:

"Terör örgütlerinin eline ağır silahların geçmesiyle birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri taktik uçuşlar yapmaya başladı. Yatayda alçak uçuş yapıyor. Bu da araziye bağlı olarak bir anda yükselmeye ve alçalmaya yol açabiliyor. Buradan okunması gerektiğini düşünüyorum.

Ellerinde çok ciddi bir patlayıcı yükü var. Sofistike silahlardan bahsediyoruz. Bakıyorsunuz tank savar top çıkıyor. 2 km menzilli tank savarlar var. Bunlar mücadeleye yansıyor. Yeni tedbirler almaya zorluyor."

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ