İşte Erdoğan'ın açıklayacağı 'efsane' müjdeler

Gündem 19 Ağustos 2020 19:01
Videoyu Aç İşte Erdoğan'ın açıklayacağı 'efsane' müjdeler
A
a

İşte Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklayacağı 'efsane' müjdeler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'da yapımı tamamlanan Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası'nın açılışını gerçekleştirdi.

"Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası"nın açılışında konuşan Erdoğan, cuma günü verecekleri müjde ile Türkiye'de yeni bir dönemin açılacağını söyledi. Erdoğan, "Şu anda bu müjdenin hayalleri rüyası içindeyiz" diye belirtti.

Erdoğan, "Ülkemiz kaynaklı olmayan bazı sıkıntılarla karşılaşsak da Türk ekonomisi salgın öncesi ivmesini tekrar yakalamış görünüyor" dedi. 

Erdoğan, yurt genelinde tırmanışa geçen koronavirüs vakalarıyla ilgili ise, "Son dönemde vaka sayılarında kısmi bir artış yaşansa da salgın halen kontrolümüz altındadır" dedi. Konuşmasında Doğu Akdeniz'deki gelişmelere de değinen Erdoğan, "Bir asır önce nasıl millet olarak Sevr'i yırtıp atmışsak bugün de Doğu Akdeniz'de ülkemize dayatılmaya çalışılan Sevr'e boyun eğmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

BLOOMBERG: KARADENİZ'DE ENERJİ KAYNAĞI BULUNDU EURONEWS: AKDENİZ'DE DOĞALGAZ KAYNAĞI TESPİT EDİLDİ

Bloomberg News'in iddiasına göre, Türkiye Karadeniz'de enerji kaynağı keşfetti.

Euronews Türkçe servisinin edindiği bilgilere göre ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Cuma günü açıklayacağız" dediği müjde Akdeniz'de tespit edilen bir doğalgaz kaynağı.

Euronews ayrıca şu iddiları gündeme getirdi:

"Türkiye'nin Covid-19 aşısı için Rusya ile yoğun temas içerisinde olduğu ve iki ülke arasında bir aşı protokolü imzalanmasına çok yakın olunduğu yönünde.

Buna göre Türkiye'nin Rus aşısını alan ilk ülke olması bekleniyor. Bununla birlikte aşı üretiminin bir bölümünün de Türkiye'de gerçekleştirilmesi söz konusu olabilir."

ALBAYRAK: TÜRKİYE İÇİN EKSEN DEĞİŞİKLİĞİ YARATACAK...

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise Erdoğan'ın sözlerini değerlendirdi. Albayrak, yaptığı açıklamada, "Türkiye için eksen değişikliği yaratacak, önemli bir dönüşüm yaratacak, Türkiye açısından çok daha günler bizi bekliyor. Yatırım, katma değer bakımından önemli. Bir sonraki adımımız enerji depolamak olacak" dedi.

Törende konuşan Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları şu şekilde:

Kalyon Holding tarafından inşa edilen güneş paneli fabrikasının açılışında sizlerle birlikte olmaktan büyük bir bahtiyarlık duyuyorum. Ülkemize milletimize hayırlı olmasını Allah'tan diliyorum.

Güneş panelleri ve bileşenlerine harcadığımız milyonlarca dolarlık ithalatın önüne geçeceğiz.

İlk Yerli Güneş Paneli Fabrikası'nın güneş paneli sisteminde ülkemizi ileri çıkaracağını düşünüyorum. Bu santralle 2 milyon vatandaşımızın yıllık enerji ihtiyacını karşılayacağız. Kalyon Holding'in yatırımını tebrik ediyorum. 

Hidrokarbon arama faaliyetlerimize de hız kazandırdık. Akdeniz'de attığımız adımlar enerji dışa bağımlılığımız ortadan kaldırmak için hayati öneme sahiptir. Doğu Akdeniz'de ne işimiz var diyen muhalefetin iyi izlemesi lazım Sadece bir hak mücadelesi değil bir istikbal mücadelesidir. Bugün de ülkemize dayatılan yeni Sevr'e boyun eğmeyeceğiz. Mavi Vatan'ı savunmaktan geri durmayacağız. Maalesef geçmişte hatalar ve yanlış hamleler yüzünden bedel ödemek zorunda kaldık. Türkiye Doğu Akdeniz'de haklarını aramakta sonuna kadar kararlıdır.

Bir asır önce nasıl millet olarak Sevr'i yırtıp atmışsak bugün de Doğu Akdeniz'de ülkemize dayatılmaya çalışılan Sevr'e boyun eğmeyeceğiz.

Son dönemde vaka sayılarında kısmi bir artış yaşansa da salgın halen kontrolümüz altındadır. 

Dünyanın birçok ülkesinde yatırımlar durmuşken Türkiye özgün bir yol izliyor. İnsanımızın sağlığından taviz vermeden ülkemizi büyüme trendine sokmak için gayret ediyoruz.

Ne salgınla mücadelemizi sekteye uğrattık ne de yatırımlarımızı durdurduk. 800 bin insanın canına mal olan krizin üstesinden gelmek kolay değildir. Sadece sosyal hayatı değil günlük yaşantımızın her alanını etkilemiştir.

İnşallah Cuma günü tüm milletimize bir müjdeyi vermekle karşı karşıya olacağımızı tahmin ediyor ve buna inanıyorum. Şu anda bu müjdenin hayalleri rüyası içindeyiz. Cuma günü inşallah bu müjdeyi milletimize vermek suretiyle Türkiye'de yeni bir dönemin açılacağına şimdiden inanıyorum."

Berat Albayrak'ın açıklamalarından satırbaşları ise şu şekilde:

Türkiye için eksen değişikliği yaratacak, önemli bir dönüşüm yaratacak, Türkiye açısından çok daha günler bizi bekliyor. Yatırım, katma değer bakımından önemli. Bir sonraki adımımız enerji depolamak olacak.

Bakanlıkta buna 'Yeşil Kitap' demiştik, bütün bunları kayıt altına almıştık. Bu kitap çerçevesinde çok temel ilkeleri belirledik. 'Doğru politikalar ve doğru adımlarla enerjinin her alanında dışa bağımlılığı kırabiliriz ve bunu inanıyorsak başarabiliriz' diye ifade ettik. Özellikle enerjinin her alanında, yerli kaynaklarımızla, yerli teknolojimizle üretim yaparak büyük ve güçlü Türkiye idealine yürüyebileceğimizin bilincinde olduk.

Hedeflerimize emin adımlarla ilerliyoruz. Ekonomik tam bağımsızlık hayalini de inşallah enerjideki gibi hayata geçireceğiz. Toplum, milletimiz tüm bu yapılanların farkında. Cumhurbaşkanımız liderliğinde nice, çok daha güzel ve büyük projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz. Ekonomimiz, katma değerli üretim, istihdam ve ihracat modeliyle çok daha müreffeh Türkiye ve yarınların teminatı olacak.

Bu süreçte köstek olanlara ben 'beton lobisi' diyorum. Onların bu beton edebiyatı, güttükleri beton söylemi, bu beton duvarlar arasında tarihte yok olup gidecek. Biz bu dönüşümü gerçekleştirerek büyük ve güçlü Türkiye yolculuğunda ülkeyi çok daha ileriye taşıyacağız. Türkiye'nin tüm bu yolculuğunda Cumhurbaşkanımız liderliğinde ortaya koyduğu tüm bu hedef ve hayaller bir bir gerçekleşti ve çok daha güzel haberlerle daha iyi noktaya taşıyacağız."

PİYASALAR HAREKETLENDİ

Erdoğan'ın açıklamaları piyasalarda hareketlenmeye neden oldu.

Açıklamalar sonrasında Borsada hareketlilik arttı. Borsa İstanbul (BIST) 100 Endeksi'nde yükseliş yüzde 2'yi aşarken Dolar/TL kuru 7.28'i gördü.

Öte yandan borsada hisse başına hareketlerde dikkat çekti. Erdoğan'ın açıklamalarının ardından Petkim hisseleri yüzde 10 yükselirken Tüpraş hisselerinde prim yüzde 8'e çıktı.

Diğer hareketli hisseler arasında Zorlu Enerji, Aygaz, Ak Enerji, Ayen Enerji ve Naturel Gaz yer aldı.

Gün içi işlemlerde sabah saatlerinde 7.3833 ile en yüksek seviyesini gören dolar/TL kuru, kazançlar ile kayıplar arasında dalgalanmasının ardından düşerek 7.28'i gördü.

Türkiye 2 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi Çarşamba günü 30 baz puan düşüşle yüzde 13.69'a geriledi. 10 yıllıkların faizi 68 bp düşüşle yüzde 13.85 oldu.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

Hangi futbol kulübünü destekliyorsunuz?

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR