İşte krizden etkilenmeyenler: ''Milletin a.koyacağız'' diyen Cengiz ve Acun!

Gündem 1 Ekim 2018 22:51
Videoyu Aç İşte krizden etkilenmeyenler: ''Milletin a.koyacağız'' diyen Cengiz ve Acun!
A
a

Krizden etkilenmeyenler AKP'ye yakın isimler: ''Milletin a.koyacağız'' diyen Cengiz ve Acun!

Dünya gazetesi yazarı Kerim Ülker, bugünkü yazısında “Pegasus’un ardından Sabancı Ailesi’nin kurduğu ikinci havayolu şirketi DÖYSA VIP Havacılık oldu. 2007’de Demir, Ömer ve Yalçın Sabancı tarafından kurulan, adını da kurucularından alan DÖYSA, 11 yılın ardından sektörden çekilme kararı aldı. Geçtiğimiz günlerde filosundaki son uçağı sessiz sedasız Tahe Havacılığa satan DÖYSA, şimdi de şirketin hem hangarını hem de işletme ruhsatım vitrine çıkardı. DOYSA, satış işleminin tamamlanmasıyla VIP hava taksi hizmetini sona erdirecek” ifadeleri yer aldı.

İLK UÇUŞUNU MART 2007’DE YAPMIŞTI

“İlk kurulduğunda 150 bin TL sermayesi olan DÖYSA, sektörde ciddi bir oyuncu olacağının sinyalini vermiş, sermaye artırımı ile bu tutarı 55.8 milyon TL’ye çıkarmıştı” diyen Kerim Ülker şöyle devam etti:

“Hatırlanacağı üzere ilk uçuşunu Mart 2007’de yapan şirket, 13 milyon dolara Hawker 850 tipi bir uçak almıştı. Ardından şirket, 2008’de filoya Bomberdier’in Challenger 605 ve Gulfstream 450 uçaklarını ekledi. Türkiye’de ilk kez DÖYSA’nın kullandığı Challenger 605’in o dönemki fiyatı 25 milyon dolar civarındaydı. Önce Hawker 850’yi ardından da Gulfstream 450’yi satan DÖYSA, filosunda kalan son uçağı Challenger 605’i de Tahe Havacılık şirketine satarak 28 Eylül’de sektörden çekildi.”

UÇAKLARINI SATAN PATRONLAR

Kerim Ülker “Türkiye ekonomisi bir türbülans yaşıyor” diyerek işadamlarının uçaklarıyla ilgili de şu bilgileri verdi:

“Bazı iş adamları havacılıktaki varlığını azaltıyor. Yıldız Holding’in patronu Murat Ülker, 2 uçağını sattığını, tarifeli sefer kullanacağını açıkladı. Doğuş Grubu’na ait Körfez Havacılık’ın bazı hava araçlarını vitrine çıkardığı konuşuluyor. Keza Soyak Grubu’nun da uçağını satıp havacılıktan çekileceği yine dillerde. Öte yandan son dönemde yıldızı parlayan iş adamları da jetlerini yeniliyor. Cengiz İnşaatın patronu Mehmet Cengiz, eski uçağı Falcon 2000XLS’yi satıp yerine Dassault Falcon 7X’i alırken, medya patronu Acun Ilıcalı da sahibi olduğu Challenger 300 tipi jetini satarak yerine Challenger 605’i almıştı.”

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

Hangi futbol kulübünü destekliyorsunuz?

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR