İşte yanıtlanan soru: Uçan saray ona mı devlete mi hediye edildi

Gündem 1 Kasım 2018 14:17
Videoyu Aç İşte yanıtlanan soru: Uçan saray ona mı devlete mi hediye edildi
A
a

İşte Cumhurbaşkanlığı tarafından yanıtlanan soru: Uçan saray ona mı devlete mi hediye edildi

HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Bektaş, Katar’ın hediye ettiği söylenen; 7 yatak odası, 2 özel salon, toplantı odaları ve küçük bir hastane bulunduğu lüks uçakla ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Cumhurbaşkanlığı, HDP’li vekil Meral Danış Bektaş’ın soru önergesine yanıt verdi.

14 SORUYA TEK CÜMLE YANIT

HDP’li Bektaş soru önergesinde, Boeing 747-8 model lüks uçağın satın alındığı şeklindeki haberlere vurgu yaparak, “Ağustos ayı sonlarında Fransız basınında uçağın bir devlet başkanına satıldığı haberleri yer alırken 9 Eylül’de havayolu haberleri yapan Türkiye’deki bir internet sitesi de uçağın Türkiye Cumhuriyeti Devlet Filosuna dahil edilmek üzere satın alındığı bilgisini paylaşmıştır. Haberin ardından 11 Eylülü 12 Eylüle bağlayan gece söz konusu uçak Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş yapmıştır” ifadeleri kullanıldı. Önergesinde uçağın fiyatının 500 milyon sterlin (4 milyar 240 milyon TL) olduğunu ifade eden HDP’li vekil Meral Danış Bektaş’ın Cumhurbaşkanlığı’na yönelttiği sorular şöyle:

“1-Boeing 747-8 model uçak ne zaman satın alınmıştır?

2-Boeing 747-8 model uçak için Katar Emiri’ne ne kadar ödeme yapılmıştır? Bu ödemenin kaynağı nedir?

3-Boeing 747-8 model uçak için THY neden 9 Şubatta pilot ilanı vermiştir? Uçağın satın alınması ne zaman kararlaştırılmıştır?
4-Uçağın satın alınma sebebi nedir? Uçak kimin kullanımına tahsis edilmiştir?

5-Devlet Filosuna tahsisli diğer uçaklar yerine bu uçağın tercih edilme sebebi nedir?

6-Devlet Filosuna tahsisli diğer uçakların akıbeti ne olacaktır? O uçakların satışı söz konusu olacak mıdır?

7-Hâlihazırda devlet filosunda kaç uçak bulunmaktadır ve fiyatları günümüzdeki kur üzerinden ne kadardır?

8-Boeing 747-8 model uçağın kullanım maliyeti ne kadardır? Bu maliyetler nereden karşılanacaktır?

9-Şayet iddia edildiği gibi uçak hediye edildi ise neden Katar Emiri tahmini fiyatı 4 milyar 240 milyon TL olan bir uçak hediye etmiştir? Şayet hediye edildiğine dair bilgiler doğru ise bu hediye karşılığında Katar Emiri’ne ne verilmiştir?

10-Katar’dan Türkiye’ye 15 milyar dolarlık yatırım sözü alındığı bilgisi dahilinde bahse konu uçak alımı ile bu yatırım hadisesi arasındaki bağlantı nedir?

11-Bahse konu uçağın fiyatı Cumhurbaşkanlığı sarayının dahi üzerinde olup böylesi lüks bir harcama yapılma sebebi nedir? Ülkede ciddi bir ekonomik kriz yaşanırken devlet hazinesinin cumhurbaşkanı için yapılan saray, Okluk Koyu’ndaki yazlık saray ve lüks sınıf bir uçak için seferber edilme sebebi nedir?

12-Ülke derin bir ekonomik buhran içindeyken ve hükümet yetkililerince yurttaşa “kemer sıkma” yöntemleri salık verilirken cumhurbaşkanı için yapılan tüm harcamalarda neden bu yöntemler söz konusu olmamaktadır?

13-Saray merkezli harcamalarda sürekli dile getirilen “itibardan tasarruf olmaz” söyleminin karşılığı nedir? Yurttaşların ekonomik kriz içerisinde en temel ihtiyaçlarını karşılayamıyor oluşu ülkenin itibarına tekabül etmiyor mu? Hükümet neden yurttaşların asgari yaşam koşullarını sağlamak yerine kendine daha fazla lüks harcama için alan açma telaşındadır? Krizin faturası neden yurttaşlara çıkarılmaktadır?

14-Hükümetin ekonomik krize yönelik hazırladığı programlar arasında saray giderlerinden tasarruf yapılması ne zaman gündeme alınacaktır?”

HDP’li Bektaş’ın 14 sorusuna, Cumhurbaşkanlığı, “Söz konusu uçak ülkemize hibe edilmiş olup Türkiye Cumhuriyeti Devletine aittir” şeklinde tek cümle ile yanıt verdi.

1000
icon
zuhal 3 Kasım 2018 22:54

hediye tayyip e verildi kesinlikle. ne tesaduftur ki, dostu kasikci oldurulmeden hemen once verildi. tayyip te o gunden beri sevgili dostuna sagir ve dilsiz oldu

0 0 Cevap Yaz
anket ANKET

Hangi futbol kulübünü destekliyorsunuz?

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR