İzmirlilere 'rakı vaadi' veren Zeybekçi nasıl hatırlanıyor?

Gündem 3 Aralık 2018 20:22
Videoyu Aç İzmirlilere 'rakı vaadi' veren Zeybekçi nasıl hatırlanıyor?
A
a

İzmirlilere 'rakı vaadi' veren AKP'nin önemli kurmaylarından Nihat Zeybekçi nasıl hatırlanıyor?

AKP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday gösterdiği Nihat Zeybekci, "Bugün İzmir ile ilgili şunları duymuyor değilim: 'Rakımıza dokunma'. Eyvallah. Bugün insanların özgürce içkilerini içebildiklerini ben biliyorum" dedi. Ancak Nihat Zeybekçi'ye Denizli Belediye Başkanlığı zamanında esnafın belediyeden içki ruhsatı alamaması hatırlatıldı.

Daha önce cinsiyetçi ifadeler kullanarak "Mahallenin en güzel kızı, İzmir'i kim istemez" diyen AKP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday gösterilen Nihat Zeybekci,  "Bugün İzmir ile ilgili şunları duymuyor değilim: 'Rakımıza dokunma'. Eyvallah. Bugün insanların özgürce içkilerini içebildiklerini ben biliyorum" dedi. İzmirliler, Zeybekçi'nin bu açıklamasına tepki göstererek Zeybekçi'nin "İzmirlileri 'rakıcı' ilan ettiğini söyleminde samimi olmadığı ve İzmirlilerin talebinin özgürlük, hukuk, adalet olduğu vurgusu yapıldı.

ZEYBEKÇİ'YE DENİZLİ BELEDİYE BAŞKANIYKEN ALINAMAYAN İÇKİ RUHSATLARI HATIRLATILDI

Zeybekçi'nin başkanı olduğu Denizli Belediyesi'nden içki ruhsatı almanın mümkün olmadığını hatırlatan vatandaşlar, Denizli'deki içkili lokallere valilikten de 'Tabakhaneye gidin' yazısını hatırlattı.

NE OLMUŞTU?

Dönemin Vali Yardımcısı Muhsin Çatmadım imzasıyla yollanan yazıda, İçişleri Bakanlığı'nın tüm Türkiye'de geçerli olan 2005 tarihli yönetmeliği hatırlatılarak
yönetmeliğe göre 'içkili alanlar'ın dışında kalan lokallerde 31 Mart'tan itibaren içki satılamayacak. Kent merkezindeki 54 lokalin içki ruhsatıysa iptal edilecek denmişti. İçki servisi yapmak isteyen lokallere ise taşınmaları için adres de gösterilmişti.

Dönemin Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Zeybekçi, "Önüne gelen dernek açıp içki satıyor. Eğitim bölgeleri ve üniversite yakınlarına kadar giren ve tek amacı alkol tüketimi olan yerler açılmasına karşıyız. Bu tür yerlerin Çiçek Pasajı, Yenikapı ile Avrupa'daki pub ve barlar bölgesi gibi belli yerlerde toplanması taraftarıyım. İçkili yerleri batakhane, içki içeni vebalı gibi görmemek lazım. Tabakhane alkollü yerlerin bir arada toplanması için en ideal yerdir. Partimiz AKP diye insanlar bizim alkole karşı olduğumuzu düşünmesin. Tabakhane bölgesinde daha modern ve çağdaş ortamda alkollü mekânlar hizmet verecek." demişti.

Nihat Zeybekçi, bu açıklamaları ile tekrardan alkollü mekanların izole edildiği tepkisine neden olmuştu.

SOSYAL MEDYADA ZEYBEKÇİ'YE TEPKİLER

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ